czwartek, 06 marzec 2014 00:00

Bezpłatne podręczniki dla najmłodszych uczniów

Napisała 

Do podpisu prezydenta trafi nowelizacja ustawy o oświacie, która daje MEN możliwość przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów.Senat nie wprowadził żadnych poprawek do noweli ustawy. Bezpłatne podręczniki dla najmłodszych uczniów

Jak informuje Rzeczpospolita nowelizacja przepisów daje ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania możliwość zlecenia opracowania i wydania podręcznika lub jego części. Takie samo prawo przysługuje ministrowi kultury, jednak tylko w odniesieniu do podręczników przeznaczonych do nauki w szkołach artystycznych.Dotychczas ministrowie dopuszczali jedynie podręczniki przygotowane przez podmioty zewnętrzne, zaś samo opracowanie podręczników mogli zlecić tylko podległym sobie jednostkom.Nie mogli też zlecić ich wydania.

Zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach mają pozwolić na to, aby 1 września 2014 roku uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych otrzymali bezpłatny podręcznik. Minister edukacji będzie mógł na tej podstawie przygotować także podręczniki dla uczniów II i III klas.

Przygotowany przez MEN podręcznik ma składać się z czterech części: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej.Podręcznik nie będzie obowiązkowy, ale jeżeli nauczyciele za zgodą samorządów nie zdecydują się z niego skorzystać, wówczas samorządy będą zobowiązane do sfinansowania zakupu innego podręcznika.

Nowelizacja ustawy o oświacie znosi nałożony na dyrektora szkoły obowiązek podania do 15 czerwca listy podręczników, które będą obowiązywać w nowym roku szkolnym. Dyrektor będzie mógł przedstawić wybrane podręczniki w dowolnym czasie.

 

Czytany 29181 razy

Wzory pism

Jak to załatwić

Newsy"Janosikowe" pod lupą Trybunału Konstytucyjnego
niedziela, 09, grudzień 2012
  W tym tygodniu ...

"Wieloletni program inwestycji kolejowych do roku 2015"
czwartek, 07, listopad 2013
We wtorek Rada...

Wyszukaj

Odwiedza nas

Odwiedza nas 583 gości oraz 0 użytkowników.

Sondaż

Jak oceniasz pracę polskich sądów?

Dobrze, nie mam nic do zarzucenia. - 60.2%
Pozytywnie, choć postępowania trwają zbyt długo. - 3.5%
Wszystko zależy od sędziego, raz lepiej, raz gorzej. - 9.7%
Negatywnie, sędziów nie obchodzi obywatel, orzekają w oderwaniu od rzeczywistości, a nierzadko są skorumpowani. - 25.6%
Nie mam zdania. - 1%

Ilość głosów: 289
Głosowanie zakończone : 19 Gru 2014 - 00:00

Czasopismo PrawoProsto.pl

wydawca: Łukasz Kasza

ul. Spółdzielcza 3

44-336 Jastrzębie-Zdrój

ISSN 2299-4408

red. naczelny: Łukasz Kasza

strongly cooperating with trusted mckenzie wu real estate agent - Indooroopilly, St Lucia, Kenmore rentals and property management

Budowa i wyposażenie placów zabaw