
5 rad na wyjście z długów
Zadłużenie nie jest niczym przyjemnym, a związane z nim problemy sprawiają, że najchętniej ucieklibyśmy gdzieś, gdzie wierzyciel nigdy nas nie znajdzie. Niestety zazwyczaj nie mamy takich możliwości, poza tym raczej nikt nie chce zostawiać rodziny z problemami, które niosą ze sobą długi. Dlatego tym, od czego należy zacząć wychodzenie z długów to przede wszystkim głęboki oddech i uświadomienie sobie, że z długami można sobie poradzić i zacząć na nowo cieszyć się życiem. Poniżej znajdziesz 5 rad na wyjście z długów, z którymi naprawdę warto się zapoznać!
-
Spis treści
Nie pogłębiaj swojego zadłużenia
Pierwsza rada jest chyba tą najważniejszą, bo niestety wielu dłużników ciągle popełnia ten sam błąd. Kolejna pożyczka czy kredyt – zwłaszcza od firm pożyczkowych, wcale nie jest rozwiązaniem Twoich problemów finansowych, bo najczęściej prowadzi ona do spirali zadłużenia, co tak naprawdę tylko i wyłącznie utrudnia oddłużenie. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na kolejną pożyczkę czy kredyt, przeczytaj pozostałe rady na wyjście z długów.
-
Nie chowaj głowy w piasek
Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić w obliczu zadłużenia, to chowanie głowy w piasek, unikanie kontaktu z wierzycielem i udawanie, że nie ma problemu. To tak nie działa! A im dłużej będziesz zwlekał z rozwiązaniem swoich kłopotów, tym większe zadłużenie wraz z odsetkami będziesz musiał spłacić. Niezwykle ważne w sytuacji zadłużenia jest jak najszybsze reagowanie i rozwiązywanie problemów. Nie ich unikanie, ponieważ niezależnie od tego, jak bardzo byś chciał, nie znikną one same z siebie. Musisz działać i to jak najszybciej!
-
Dokładnie przeanalizuj swoją sytuację
Podstawą wychodzenia z długów jest doskonała znajomość własnej sytuacji finansowej oraz ilości i wielkości zaległych zobowiązań. Jeśli sam nie jesteś w stanie wszystkiego ogarnąć, zdecyduj się na pomoc profesjonalnych doradców finansowych, którzy dokonają takiej analizy za Ciebie. Liczy się tutaj Twoja sytuacja finansowa, rodzinna i zawodowa. Biorąc pod uwagę to, jakie masz zobowiązania finansowe i jakie dochody czy majątek, możesz skonstruować plan spłaty zadłużenia lub poszukać innych korzystnych rozwiązań, które sprawdzą się w Twojej sytuacji.
-
Negocjuj z wierzycielem
Pamiętaj, że wierzyciel to też przysłowiowy człowiek i możesz się zdziwić, do jakich ustępstw będzie zdolny, jeśli tylko wyjdziesz mu naprzeciw. Dobra wola ze strony dłużnika pozwala często na wypracowanie porozumienia, dzięki któremu spłata zobowiązania nie będzie nadmiernym obciążeniem, a tym samym stanie się możliwa. Przy czym kontakt z wierzycielem musisz przeprowadzać z pozycji równego partnera. Nie daj się zastraszać i nie zgadzaj się na nic, czego nie rozumiesz. Uważaj szczególnie na firmy windykacyjne, które mogą stosować nieuczciwe metody odzyskania długu.
-
Skorzystaj ze wsparcia prawnego
W przypadku długów, które znajdują swój finał w sądzie, bardzo przydatne może być profesjonalne wsparcie prawne. Warto na nie postawić, ponieważ finalizacja sprawy w sądzie niczego jeszcze nie przesądza i może się tak naprawdę okazać dla dłużnika bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dlatego też na żadnym etapie postępowania nie wolno rezygnować z oddłużania. Zawsze warto walczyć o swoją wolność finansową, a tym samym spokojne życie, bo długi to naprawdę nie jest coś, co musi na, towarzyszyć do końca życia. Przy odpowiedniej determinacji i wsparciu, spokojnie można sobie z nimi poradzić!
Materiał zewnętrzny
Nie warto wszystkich „wrzucać” do jednego worka. Nie wszystkie firmy od windykacji są oszustami.
Warto promować skuteczne firmy windykacyjne, np na śląsku stacjonuje VOLENTI. Siedzibę mają w Katowicach, a ich główną specjalizacją jest właśnie windykacja należności – https://volenti.pl/windykacja/