adwokat czy radca prawny jakie różnice

Adwokat czy radca prawny? Czy są jakieś różnice?

Biorąc pod uwagę ustawowe uprawnienia, które przypisane są do zawodów radcy prawnego i adwokata, to prawie się one nie różnią od siebie. Ustawa mówi o świadczeniu pomocy prawnej, o udzielaniu porad, o sporządzaniu wszelkich opinii prawnych i występowaniu w sądach w imieniu swojego klienta. Dokument też wręcz wspomina, że radca prawny może być pełnomocnikiem w sądzie.

To samo tyczy się funkcji obrońcy na sprawie sądowej. Rozgraniczanie tych dwóch zawodów jest efektem zwyczajowych przekonań społecznych. Jedyną różnicą może być sposób zatrudnienia.

Kim jest adwokat?

Adwokat zazwyczaj wykonuje wolny zawód. Przeważnie spełnia swoje obowiązki w spółce z innymi adwokatami, tworząc wspólnie z nimi kancelarie adwokackie. Czasem można spotkać pojedynczego prawnika o statusie adwokat Wejherowo, jednak zazwyczaj pracują oni w formalnych zespołach.

W swojej pracy nie ma zwierzchnika tak jak może mieć radca prawny, zatrudniony w jednym z przedsiębiorstw. Co najwyżej musi się liczyć ze zdaniem głównego udziałowca kancelarii w której pracuje. W swojej pracy, podobnie jak radca prawny działa według zasad etyki prawniczej.

Zazwyczaj dodatkowo również zajmuje się sprawami rodzinnymi, na przykład rozwodami lub spadkami. Przez długi czas adwokaci mieli wyłączność na występowanie w sądzie w charakterze obrońców. Może właśnie dlatego, podczas aplikacji adwokackiej z reguły kładzie się większy nacisk na taką problematykę.

Z adwokatem jest możliwość zawarcia tylko umowy cywilno – prawnej, a z radcą prawnym możliwe jest również umowa o pracę. Jednak z punktu widzenia przeciętnego klienta, szukającego informacji na temat adwokat Wejherowo, nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Działalność radcy prawnego

Radców prawnych mogą zatrudniać różne przedsiębiorstwa na podstawie umowy o pracę. Do roku 2015 nie mogli występować w sądach jako obrońcy w sprawach karnych ani też w procesach karno – skarbowych. W owym roku wszystko się zmieniło. Nastąpiła większa swoboda w pracy radcy skarbowego. Mogą już występować w wyżej wymienionych sprawach, jednak nie mogą w tym czacie pozostawać w stosunku pracy.

Przeważnie jednak radca prawny zatrudniony jest w przedsiębiorstwie i na bieżąco zajmuje się sprawami firmy. Sporządza umowy i sprawdza je czy są prawidłowe od strony prawnej. Dodatkowo reprezentuje firmę w sądzie i u urzędach. Może też udzielać porad prawnych pracownikom firmy, w której pracuje.

Radcy prawni zatrudnieni też są w urzędach miast i gmin. Czasem udzielają bezpłatnych porad mieszkańcom na danym terenie. Mogą również pracować w Centrach Interwencji Kryzysowej, gdzie bezpłatnie pomagają w problemach natury prawnej. Z pomocy tej korzystać może każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, a jednocześnie nie posiada środków na płatną poradę prawną.

Ostatnimi czasy dużo się mówi o takim dualizmie w prawniczych zawodach. Występuje on już w niewielu krajach w Europie, w tym oczywiście w Polsce. Szczęśliwie jednak wszystko zmierza do ujednolicenia tych kwestii zwłaszcza, że zakres obowiązków jest prawie jednakowy. Nie ma więc potrzeby tworzyć sztucznych podziałów i zamieszania w nazewnictwie.

Artykuł powstał we współpracy z adwokat Wejherowo – Kancelaria Jednoralski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *