Kto jest nędzarzem, a kto bogaczem wśród polskich emerytów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć ,,Gazeta Prawna”.
Świadczenie poniżej kwoty 831,15 zł, czyli „najniższego gwarantowanego”, jak je nazywa ZUS, otrzymują osoby, które mają problemy z wykazaniem wymaganego okresu ubezpieczeniowego.
Pomimo niesprzyjającej pogody w trwającym weekendzie majowym towarzyszą nam grille, wypady nad jezioro, morze etc. Czasem łączy się z tym poruszanie łódkami czy innymi środkami komunikacji wodnej. Gdzie możemy się legalnie napić alkoholu? Czy są jednakowe przepisy obowiązują w całej Polsce?
6 listopada i (dzięki przepisom dopuszczającym w niektórych stanach głosowanie przedterminowe) w ciągu kilku dni poprzedzających tę datę, obywatele Stanów Zjednoczonych wzięli udział w przeprowadzanych co cztery lata we wtorek po pierwszym poniedziałku listopada wyborach prezydenckich, których zwycięzcami ogłoszono już reprezentujących Partię Demokratyczną urzędującego prezydenta Baracka Obamę oraz wiceprezydenta Joe Bidena. Głosowanie powszechne – chociaż faktycznie przesądziło już o reelekcji Obamy i Bidena – było jednak dopiero pierwszym etapem złożonej procedury wyboru prezydenta i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, trwającej aż do stycznia przyszłego roku.
6 listopada zostali bowiem wybrani jedynie członkowie Kolegium Elektorskiego – organu formalnie dokonującego wyboru prezydenta i wiceprezydenta. Mimo że dotychczasowa praktyka każe jednoznacznie przypuszczać, iż wynik głosowania elektorów będzie zgodny z wolą wyborców wyrażoną podczas głosowania powszechnego, to jednak należy podkreślić, że regulacje prawne obowiązujące w większości stanów dopuszczają możliwość dowolnego oddania głosu przez elektorów wybranych w danym stanie, co może doprowadzić do zaskakujących ostatecznych rozstrzygnięć w Kolegium Elektorskim.
Nie tylko prawo amerykańskie potrafi szokować niecodziennymi typami czynów zabronionych. O ile w Stanach Zjednoczonych jedynie bawiącym jest zakaz przywiązywania żyrafy do lampy ulicznej, o tyle w wielu innych krajach wszelkie zakazy potrafią przerazić swoją surowością, a także niestety, absurdem.
Transseksualizm oznacza odczuwanie rozbieżności między swoją płcią biologiczną a psychiczną, czyli psychiczne utożsamianie się z osobami płci przeciwnej.
W świetle ustaleń współczesnej medycyny jest trwałą i całkowitą transformacją schematu płci.
Transseksualistom towarzyszy silne pragnienie zmiany płci, nawet poprzez bardzo skomplikowane i ryzykowne operacje chirurgiczne.
Europejczycy i mieszkańcy Ameryki Północnej przez ostatnie dziesięciolecia nabyli błędnego przekonania, iż utworzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisanie licznych paktów i konwencji, zapewni bezwzględne przestrzeganie praw człowieka bez uciekania się do drastycznych środków. Podświadomie zdajemy sobie sprawę z jawnych przejawów łamania międzynarodowego systemu prawnego, szczególnie w krajach arabskich, lecz nigdy nie zaakceptowalibyśmy tego w krajach rozwiniętej północy. Wstrząsem dla żyjących w przekonaniu o bezwzględnym respektowaniu praw człowieka w Europie byłby fenomen Dziewic Kanunu istniejący w Albanii, kraju graniczącym z Unią Europejską , a nawet ubiegającym się o członkostwo w niej.