Co najbardziej wpływa na koszty budowy domu?
Budowa domu to dla większości ludzi to jeden z największy wydatków w życiu. Jednak gdy dokładnie się do tego przygotujemy to jest możliwe wybudowanie domu w cenie mieszkania w dużym mieście. Obecnie budowa niedużych domów stała się bardzo popularna, a każde biuro projektowe posiada bogaty wybór projektów gotowych domów tanich w budowie. Poniżej przedstawiono czynniki wpływające na koszt budowy domu.
Bryła budynki i dach
Dom tani w budowie charakteryzuje się prostą bryłą. Nieregularny kształt budynku nie tylko zwiększa koszt jego budowy, ale wpływa na późniejsze większe koszty jego ogrzewania. Zamiast budowy domu piętrowego warto rozważyć budowę domu z użytkowym poddaszem. Domy z poddaszem są najbardziej oszczędne w budowie. Posiadają zalety domu piętrowego bez konieczności wznoszenia ścian oraz ich ocieplenia. Duży wpływa na koszt budowy domu ma rodzaj zadaszenia, najtańsze w budowie są dachy dwuspadowe.
Podpiwniczenie
Zalety z posiadania częściowej lub pełnej piwnicy są niezaprzeczalne. Można w niej urządzić kotłownię, spiżarnię czy pralnię. Jednak całkowite podpiwniczenie domu może stanowić nawet jedną trzecią ceny budowy stanu surowego domu.
Technologia budowy i rodzaj użytych materiałów
Najtańsze i najszybsze w budowie są domy z prefabrykatów. Dlatego w ostatnich czasach obserwuje się wzrost zainteresowania ich budową. Natomiast najbardziej popularne są domy murowane. Przy wyborze materiałów należy wziąć pod uwagę takie parametry jak: izolacyjność i pojemność cieplną, paroprzepuszczalność, trwałość, ognioodporność, promieniotwórczość. Lepsza jakość materiałów wiąże się z większymi kosztami, ale zazwyczaj przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Aby ograniczyć do minimum koszty użytkowania warto zainwestować w dom energooszczędny, droższy w budowie, ale charakteryzujący się niskimi kosztami ogrzewania.
Instalacje
Rozsądnie zaprojektowana instalacja pozwala zaoszczędzić na jej wykonaniu. Ważne, aby znajdowały się one w niedalekiej odległości. Przykładowo pomieszczenia, które wymagają obecności instalacji wodnej i sanitarnej powinny znajdować się obok siebie.
Technologie ekologiczne
Wyposażenie domu w technologie ekologiczne jest sporym wydatkiem, ale pozwala zaoszczędzić na późniejszym użytkowaniu. Należy tu wymienić fotowoltaikę, pompy ciepła, rekuperację, kolektory słoneczne oraz przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Ostatnie z wymienionych mogą być montowane w miejscach, gdzie brak zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej i są nowoczesną alternatywą dla szamba. Oczyszczalnie biologiczne oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości, którą można wykorzystać do podlewania np. drzew i krzewów ozdobnych. Przydomowe oczyszczalnie są nie tylko rozwiązaniem proekologicznym, ale również charakteryzują niskimi kosztami eksploatacji. Ponadto niektóre gminy prowadzą program dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Ważne jest, aby przydomowa oczyszczalnia ścieków posiadała znak CE zgodności z normą PN-EN 12566-3+A2:2013. Jednym z liderów w dostawie przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Polski jest firma Traidenis-Pol Sp. z o.o., świadcząca usługi na terenie całego kraju. Firma Traidenis-Pol od ponad 15 lat działa na terenie kraju, co zaowocowało około 16 000 bezawaryjnie działających przydomowych oczyszczalni ścieków.