Jak wpisać dłużnika do krajowego rejestru długu?
Kredyty i pożyczki pozwalają zrealizować wiele planów. Spełnić małe i duże marzenia. Wszystko może się jednak zmienić, gdy nagle stracimy płynność finansową i nie będziemy w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań. Pożyczkodawca w takiej sytuacji szybko rozpocznie proces windykacyjny i w razie konieczności będzie dochodził swoich praw w sądzie. My zaś trafimy na listę dłużników i będziemy się zmagać z wieloma przeszkodami. Czym jest rejestr dłużników? Jaką pełni funkcję?
Spis treści
Rejestr dłużników – kto gromadzi informacje o zadłużonych?
Myśląc o rejestrze dłużników automatycznie na myśl przychodzi Krajowy Rejestr Długów, jednak okazuje się, że podmiotów, które gromadzą informacje na temat długów i dłużników jest znacznie więcej – m.in.: BIK, BIG InfoMonitor czy mBIG.
Informacje o dłużnikach mogą do instytucji tych przekazywać wyłącznie uprawnione podmioty – m. in. banki, firmy pożyczkowe, firmy telekomunikacyjne, spółdzielnie mieszkaniowe czy dostawcy mediów. W momencie pojawienia się problemów finansowych to właśnie względem tych podmiotów zalegamy z płatnościami – tj. czynszem, kolejną ratą, rachunkami za telefon, prąd, wodę czy gaz. W momencie pojawienia się takich zaległości wierzyciel może zamieścić nasze dane w rejestrze dłużników. W rezultacie umieszczone zostanie w nim nasze nazwisko, wysokość zadłużenia i jego pochodzenie.
Oczywiście nie jest tak, że jeden dzień spóźnienia z uregulowaniem raty czy rachunku skutkuje automatycznym pojawieniem się w rejestrze dłużników. By tak się stało, konieczne jest jednoczesne spełnienie kilku kryteriów. Przede wszystkim dłużnik musi otrzymać wezwanie do zapłaty. Po jego otrzymaniu ma 60 dni na uregulowanie zobowiązania. Jeśli w tym czasie nie uda mu się tego dokonać, zostanie wpisany do rejestru dłużników. Warto w tym miejscu wspomnieć, że istotną rolę odgrywa również wysokość zadłużenia. Do rejestrów trafiają wyłącznie długi o wartości przynajmniej 200 złotych.
Komu służy publiczny rejestr dłużników?
Każdy rejestr dłużników stanowi dla przedstawicieli branży finansowej – banków i firm pożyczkowych – bezcenne źródło informacji na temat wiarygodności kredytowej klienta. Co to oznacza? Każda instytucja finansowa, która gotowa jest pożyczać pieniądze, posiada odmienny apetyt na ryzyko. Część akceptuje wnioski jedynie klientów cieszących się nieposzlakowaną opinią i doskonałą historią kredytową, a część jest gotowa wybaczyć potknięcia z przeszłości, spóźnione płatności czy ewentualną obecność w rejestrze dłużników.
Skuteczna ocena wiarygodność klienta i ryzyka, związanego z pożyczeniem mu pieniędzy czy zawarciem z nim umowy, jest na ogół wieloetapowa – wymaga sprawdzenie nie tylko BIK, ale również kilku rejestrów dłużników. Można zatem stwierdzić, że publiczny rejestr dłużników pozwala uniknąć potencjalnym pożyczkodawcom wielu niepotrzebnych problemów.
Jak sprawdzić krajowy rejestr dłużników?
Co do zasady wpisanie do rejestru dłużników wymaga spełnienia kilku warunków i pośredniego poinformowania o tym fakcie dłużnika – np. kierując do niego wezwanie do zapłaty. Często jednak o istnieniu długu i obecności naszego nazwiska w jednym z takich rejestrów dłużników, dowiadujemy się w momencie, gdy wnioskujemy o kredyt i napotykamy na pewne problemy.
W jaki sposób sprawdzić, czy widniejemy gdziekolwiek jako dłużnik i jakie jest pochodzenie tego zadłużenia? W tym celu należy skontaktować się z podmiotem prowadzącym konkretny rejestr i zamówić stosowny raport. Dysponując szczegółowymi informacjami na temat ewentualnego długu, będziemy mogli podjąć konkretne kroki i spróbować wyjaśnić sprawę, by finalnie informacja o naszym zadłużeniu została usunięta z rejestru.
Materiał partnera