więzienie

Kara więzienia a pozbawienie wolności

Kara więzienia i kara pozbawienia wolności nie są pojęciami tożsamymi. W świetle art. 32 Kodeksu karnego z 1997 r. karami są grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności. Najmniejszy wymiar kary pozbawienia wolności to 1 miesiąc, a najdłuższy to 15 lat. Kara wymierzana jest w miesiącach i latach i tylko wtedy gdy ustawa tak stanowi. Kara pozbawienia wolności jest najbardziej dolegliwa spośród katalogu kar w kodeksie karnym. Istotą kary pozbawienia wolności jest izolacja od społeczeństwa osoby skazanej. Kodeks karny z 1932 r. wśród kar zasadniczych wymieniał karę więzienia. Najkrócej trwała 6 miesięcy, a najdłużej 15 lat, o ile ustawa nie przewidywała więzienia dożywotniego.

Kodeks karny z 1969 r. zrezygnował z kary więzienia, wprowadzając karę pozbawienia wolności. Obowiązujący Kodeks karny nie przewiduje kary więzienia. Błędem jest posługiwanie się karą więzienia mając na myśli karę aresztu, która przewidziana jest w Kodeksie wykroczeń i Kodeksie karnym wykonawczym.

Wielu dziennikarzy mówiąc o więzieniu ma na myśli miejsce orzeczonej kary. W Polsce nie ma więzień, a jedynie zakłady karne. W języku polskim termin więziennictwo używany jest na określenie ogółu zakładów karnych i problematyką związaną z odbywaniem kary pozbawienia wolności.

1 komentarz - Kara więzienia a pozbawienie wolności

  1. Krzysiek Malinowski napisał(a):

    Tyle tych określeń prawniczych, a wystarczy tylko powiedzieć, że gościu siedzi w pace 😀 Nie no, a tak poważnie to dobrze, że polskie prawo reguluje takie pojęcia. Inaczej polski system prawniczy działałby jak wolna Amerykanka…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *