Zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych w Komisji Kodyfikacyjnej
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, działająca przy Ministrze Sprawiedliwości, proponuje nowelizację prawa karnego i zaostrzenie prawa antyaborcyjnego.
Samo Ministerstwo Sprawiedliwości oficjalnie sprzeciwia się takiej zmianie i oświadcza, że nie planuje ono zmian w karalności aborcji i nie zamierza także przywracać trybu wnioskowego ścigania przestępstwa gwałtu.
Zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych
Jak podaje Gazeta Wyborcza Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych. Według założeń kobieta ma ponosić odpowiedzialność za spowodowanie śmierci dziecka poczętego, a lekarz za uszkodzenie jego ciała, nawet w ramach diagnozowania lub leczenia.
Co więcej wskazania do aborcji mają zostać ograniczone. Dziecko poczęte i zdolne do samodzielnego życia ma być traktowane i chronione jak dziecko urodzone. Dlatego, gdy kobieta dokona aborcji, a dziecko będzie zdolne do samodzielnego życia, to ma ona odpowiadać tak jak za popełnienie przestępstwa dzieciobójstwa.
Szef komisji kodyfikacyjnej prof. Zoll podkreśla, iż jednocześnie karalne stanie się niszczenie zarodków in vitro oraz użycie tzw. „pigułki po”. Nowelizacja proponowana przez Komisję obejmują także przywrócenie wnioskowy tryb ścigania gwałtu.
Odzew Ministerstwa Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości odcina się jednak od projektu Komisji i zastrzega, by nie traktować go jako rządowego. Wiceminister, jak podaje serwis gazeta.pl, absolutnie zaprzeczył, by trwały prace nad zmianami przepisów związanych z trybem ścigania gwałtu oraz przestępstw aborcyjnych.
Specjaliści podkreślają, że taka rygorystyczna regulacja może spowodować zaniechanie przez lekarzy przeprowadzania zabiegów diagnostycznych, które mogą być niezbędne w celu leczenia płodu w trakcie ciąży, z powodu ryzyka nieumyślnego spowodowania śmierci lub uszkodzenia ciała dziecka poczętego.
Prof. Lech Gardocki również jest przeciwny takiej nowelizacji i uważa, że „członkowie komisji kodyfikacyjnej pod szyldem kodyfikacji forsują uchwalenie przepisów odpowiadających ich przekonaniom religijnym”.
Specjaliści również krytykują proponowaną zmianę przywrócenia wnioskowego trybu ścigania gwałtu. Wskazują, iż Polska podpisała Konwencję, w której zobowiązała się by gwałt był ścigany z urzędu w celu dostosowania się do standardów unijnych.
Kto powoduje śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – tak według Komisji Kodyfikacyjnej ma brzmieć znowelizowany art. 152 k.k.. Czy Komisji uda się przeforsować swoje racje? Czy Ministerstwo Sprawiedliwości zablokuje nowelizację?