Lepsza opieka nad noworodkami
Od 19 października bieżącego roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia o standardach opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży połogu oraz nad noworodkiem.
Dzięki tym zmianom szpitale ginekologiczno-położnicze będą przeprowadzać badania, które pozwolą na wykrywanie u noworodków bezobjawowych wad serca.
Ze względu na wprowadzenie dodatkowych badań Polska jest drugim krajem w Europie, zaraz po Szwajcarii, w którym wykrycie wad serca u dziecka staje się możliwe na tak wczesnym etapie jego rozwoju. Zaś dzięki wczesnej diagnozie szanse na wyleczenie są zdecydowanie większe.
Samo badanie polega na tym, że dziecko zaraz po urodzeniu, na dwie minuty, podłączane jest do toksymetru. Jeżeli podczas badania okaże się, że jego utlenowanie krwi jest obniżone, oznacza to, że cierpi ono na bezobjawową wadę serca.
Jednocześnie rozporządzenie wprowadza przepisy mówiące o tym, że lekarz lub położna prowadzący ciążę zobowiązani są informować kobietę o badaniach prenatalnych, które dają możliwość wykrycia wad u dziecka jeszcze na etapie wewnątrzustrojowym, a także pozwalają na leczenie już na tym etapie.