MSW przesuwa termin wprowadzenia Systemu Rejestrów Państwowych
Wyniki przeprowadzonych dla ministerstwa testów nie były satysfakcjonujące, podjęto decyzję o przesunięciu terminu wdrożenia nowego Systemu Rejestrów Państwowych. Rzecznik MSW poinformowała, że w resorcie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i ustawie o ewidencji ludności. Zmiany mają wejść w życie 1 marca 2015 r. Do tego czasu nie będą wydawane nowe wzory dowodów osobistych.
Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Od 2015 r. miał zostać utworzony elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego miały mieć urzędy gmin. W ten sposób wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju. Będzie istniała możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.
Jednakże od stycznia 2015 r. szybkie uzyskanie zaświadczenia z urzędu stanu cywilnego może graniczyć z cudem. Dlatego jeśli mamy coś do załatwienia, lepiej zróbmy to w grudniu.
Od stycznia 2015 r. wszystkie urzędy stanu cywilnego w kraju staną – przestrzegają ich pracownicy. Powodem spodziewanego bałaganu jest informatyczna rewolucja w lokalnych urzędach szykowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i podległy mu Centralny Ośrodek Informatyki.
Rząd uznał, że wszystkie urzędy stanu cywilnego powinny działać na jednej aplikacji o nazwie Źródło, którą przygotowali informatycy COI. Nowy rejestr początkowo będzie pusty. Wszystko, co do tej pory mieliśmy w wersji elektronicznej, trzeba będzie wpisać od nowa. Wydawanie aktów na bazie starego systemu będzie niemożliwe. Wprowadzając każdy z dokumentów do nowego systemu, kierownik urzędu będzie musiał się podpisać elektronicznym certyfikatem, co dodatkowo skomplikuje i wydłuży procedury.
Urzędnicy mają problemy z obsługą nowego programu, tym bardziej że wciąż nie działa finalna wersja. COI odpiera zarzuty. Źródło umożliwia migrację aktów z obecnych rejestrów bez konieczności ich przepisywania.