kredyt konsumencki

Nowa dyrektywa wzmacniająca prawa konsumenta

W piątek weszła w życie unijna dyrektywa wzmacniająca prawa konsumenta. Polska i Bułgaria nie zdążyły wdrożyć jej w terminie. W Polsce nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej pod koniec tego roku. Jest to zła wiadomość dla konsumentów, którzy nie będą mogli skorzystać z przysługujących im praw, tylko dlatego, że pastwa nie zdążyły wprowadzić tego, na co wcześniej się zgodziły.

Celem unijnych przepisów jest lepsza ochrona konsumentów, którzy dokonują zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych. Mieszkańcy Unii Europejskiej robiąc zakupy na odległość jak i poza lokalem powinni mieć 14 dni na zmianę decyzji i wycofanie się z transakcji. Dotyczy to także plików mp3 i filmów, ale tylko do momentu rozpoczęcia pobierania.

Przepisy zakazują pobierania zbyt wysokich dodatkowych opłat za płatność:

  • kartą kredytową,
  • korzystanie z infolinii,
  • automatyczne doliczanie do ceny kupowanych dóbr dodatkowych kosztów.

Regulacja zabrania stosowania pułapek w ofertach on-line, które sugerują konsumentom, że produkt lub usługa są za darmo. W rzeczywistości są płatne.

Dyrektywa została przyjęta w październiku 2011 roku. Państwa członkowskie miały 2 lata na dostosowanie przepisów do krajowych porządków prawnych. Sejm i Senat zakończył pracę nad ustawą o prawach konsumenta 30 maja 2014 roku. Sześciomiesięczne vacatio legis pozwoli na lepsze dostosowanie przepisów w praktyce.

Na jesieni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje przeprowadzić kampanię informacyjną.

Polsce i Bułgarii za opóźnienie we wdrażaniu unijnych przepisów grozi formalne postępowanie i pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Karę wówczas określa się ryczałtowo albo za każdy dzień zwłoki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *