Nowe rozporządzenie dotyczące zasad wypisywania recept na leki refundowane
NRL podjęła uchwałę, że od 1 stycznia wszyscy lekarze i dentyści zobligowani są do wypisywania tylko pełnopłatnych recept, także na leki refundowane przez NFZ. Lekarze zaprzestaną określania uprawnień pacjentów do leków refundowanych oraz nie wpisywania odpłatności. Na recepcie zaś planują umieszczać adnotację: „Refundacja leku do decyzji NFZ”. Minister Zdrowia pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi weryfikacji uprawnień do korzystania z publicznej służby zdrowia. Celem tych prac jest to, by świadczeniodawcy nie ponosili konsekwencji, w sytuacji, w której pacjent będący w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych jako osoba posiadająca uprawnienia do świadczeń, w rzeczywistości ich nie ma.
Obowiązkiem wypisujących recepty jest sprawdzaniem, czy pacjent ma dokument potwierdzający prawo do refundacji leków.
Prawo do wystawiania recept refundowanych mają lekarze, którzy zawarli kontrakt bezpośrednio z NFZ lub są zatrudnieni w placówkach, które taki kontrakt podpisały. Ustawa refundacyjna wymienia przypadki, gdzie lekarz jest zobowiązany do zwrotu równowartości kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami.
Chodzi tu o przypadki wypisywania recept nieuzasadnionych względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta, niezgodnej z listą leków refundowanych lub w przypadku wypisania recepty w miejscu nie wymienionym w umowie.