Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych
Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych. Dzięki zmianom w dotychczas obowiązujących przepisach wniosek o wydanie paszportu będzie można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim. Ponadto łatwiejsze stanie się także uzyskanie paszportu tymczasowego. Zgodnie z postanowieniami nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych organem paszportowym właściwym do wydania paszportu lub do odmowy jego wydania w kraju będzie wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą konsul. Do tej pory wniosek o wydanie paszportu należało składać w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Według nowych przepisów zwiększa się także ilość przypadków, w których może zostać wydany paszport tymczasowy. O jego wydanie będą mogły ubiegać się osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową.
Nowelizacja ustawy przewiduje także zmiany w zakresie postępowania w sprawie wydania drugiego paszportu. Do tej pory sprawa w całości realizowana była przez ministra spraw wewnętrznych. W związku z tym niezależnie od miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o wydanie drugiego paszportu, wniosek należało składać w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nowe przepisy ograniczają rolę ministra spraw wewnętrznych tylko do wydania decyzji w sprawie wyrażenia zgody lub odmowy na wydanie drugiego paszportu. Zaś przyjecie wniosku oraz wydanie dokumentu należało będzie do wybranego przez obywatela organu paszportowego.