student

Czy odpłatność za drugi kierunek studiów jest zgodna z konstytucją?

Czy odpłatność za drugi kierunek studiów jest zgodna z konstytucją? We wtorek przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej zwrócili się do RPO o złożenie wniosku w celu zbadania zgodności z konstytucją przepisu o odpłatności drugiego kierunku studiów. Dwa lata temu posłowie PiS złożyli podobny wniosek dlatego też RPO uzależnia złożenie wniosku od tego czy wniosek Komitetu jest rozszerzający w stosunku do wniosku poselskiego – podała ,,Gazeta Wyborcza”.

Przedstawiciel Komitetu Aleksander Temkin wskazuje, że przepis o konieczności uiszczania opłat za drugi kierunek studiów jest niezgodny z przepisami konstytucji gwarantującymi równy, bezpłatny i powszechny dostęp do edukacji. Podkreślił również, że przepisy te przyczyniły się do kryzysu na wielu polskich uczelniach.

Swoje poparcie dla wniosku Komitetu wyraziło 41 rad naukowych instytutów i wydziałów z największych polskich ośrodków akademickich.

Reforma z 2011r. wprowadziła konieczność uiszczania opłat za drugi kierunek studiów. Z obowiązku tego zwolnionych jest jedynie wąska grupa 10% najlepszych studentów. Uzyskanie dobrych wyników na kolejnych latach studiów zwalnia z konieczności opłat, z tego powodu uczniowie nie wiedzą od razu czy będą musieli płacić za naukę.

Ministerstwo nauki nie uzasadniło jakie oszczędności przyniosła reforma. Ministerstwo planuje jednak nowelizację ustawy – studenci od razu będą wiedzieli czy będą zmuszeniu do ponoszenia opłat. W planach jest także zwiększenie liczby studentów, którzy z opłat będą zwolnieni z 10 do 20%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *