odszkodowanie za kolizję drogową

Odszkodowanie za kolizję drogową ze zwierzyną

Pani Joanna wracając z rodzinną z urlopu, jechała swoim autem nocą. Nagle na jezdnię przed auto pani Joanny wyskoczył jeleń, w wyniku czego zderzyła się z nim i uszkodziła poważnie auto, oraz raniła śmiertelnie zwierzę.

W takim wypadku najlepiej jest zawiadomić policję, która zbada sprawę wypadku oraz zawiadomi odpowiednią jednostkę, która sprzątnie martwe zwierzę.

Kierowcy, którzy mają wykupiona polisę autocasco, znajdują się w korzystniejszej sytuacji. Dzięki temu odszkodowanie zostanie wypłacone bez problemu na postawie wystawionego rachunku za naprawę samochodu lub notatki z wypadku sporządzonej przez policjantów.

W bardzo niekorzystnej sytuacji sytuacji znajdują się kierowcy, którzy mają tylko wykupioną polisę ubezpieczeniową OC. Ubezpieczenie to nie pokrywa tego rodzaju wypadków.

Jeżeli doszło do wypadku ze zwierzyną gospodarczą, o odszkodowanie można się ubiegać od właściciela zwierzęcia.

Jeżeli do wypadku doszło w chwili, kiedy odbywało się w lesie polowanie, i wystraszona zwierzyna wyskoczyła na jezdnię powodując kolizję. O odszkodowanie możemy się ubiegać od koła łowieckiego.

Jeżeli do wypadku doszło ze zwierzyną leśną, a na drodze, nie było umieszczonego znaku A-18b – dzikie zwierzęta. Roszczenie o odszkodowanie, można skierować do odpowiedniego zarządcy drogi. Dla drogi krajowej jest to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkiej – zarząd województwa, powiatowej – zarząd powiatu, gminnej – wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Jeżeli wypadek zdarzył się w miejscu, gdzie był umieszczony znak A-18b, nie ma szansy na zdobycie odszkodowania. Brak umieszczonego znaku A-18b na drodze nie daje nam pewności na uzyskanie odszkodowania. Po uzyskaniu odmownej decyzji, sprawę możemy skierować do sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *