paragon

Paragon fiskalny 2013 – kontrowersje wokół „jednoznacznej identyfikacji”

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących zaczęło obowiązywać 1 kwietnia 2013 r., ale mimo to budzi wiele wątpliwości, co do stosowania poszczególnych postanowień.

Rozporządzenie reguluje następujące kwestie:

  • sposób prowadzenia ewidencji podatku od towarów i usług
  • warunki używania kas rejestrujących;
  • wymogi związane ze zgłoszeniem kasy do naczelnika urzędu skarbowego;
  • warunki zorganizowania działalności prowadzenia serwisu kas;
  • wymogi związane z przeglądem technicznym kas.

W przeważającej części regulacje zawarte w tym rozporządzeniu stanowią przeniesienie dotychczasowych uregulowań, czyli postanowień rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Jednak wprowadzono również szereg zmian.

Największe kontrowersje wywołuje sformułowanie zawarte w par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia. W myśl tego przepisu, paragon fiskalny zawiera nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Właśnie określenie „jednoznaczna identyfikacja” powoduje zakłopotanie podatników, gdyż do tej pory dopuszczalne było stosowanie nazw grup towarów.

Szczególnie dociekliwe okazały się podmioty reprezentujące branżę medyczną z Naczelną Radą Lekarską na czele, formułując szereg zapytań w sprawie interpretacji przywołanego przepisu. 9 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym oraz sporządziło pismo do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej w sprawie umieszczania w treści paragonu fiskalnego nazwy towaru lub usługi pozwalających na jednoznaczną ich identyfikację.

Wyczerpujące wyjaśnienia niestety nie są w stanie w sposób bezdyskusyjny rozstrzygnąć pojawiających się obiekcji. Z jednej strony Ministerstwo potwierdza wyłączenie możliwości stosowania grupowań, ale z drugiej jako przykład możliwych do zastosowania nazw podaje określenia nieostre, czy wręcz grupujące niektóre nazwy towarów na innym poziomie szczegółowości.

Podatnikom zobowiązanym do stosowania kas pozostał miesiąc na spełnienie warunków określonych w omawianym rozporządzeniu, gdyż tylko do 30 września 2013 r. mogą prowadzić ewidencję zgodnie z przepisami obowiązującymi na dzień 31 marca 2013 r. Warto o tym pamiętać i już teraz rozpocząć wprowadzanie zmian w użytkowanych kasach rejestrujących. W przeciwnym razie podatnik może zostać ukarany karą grzywny za wykroczenie skarbowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *