PIT 37 – mini kompendium wiedzy
PIT 37 to najpopularniejszy druk podatkowy, którego Polacy używają do rozliczenia swoich dochodów z urzędem skarbowym. Należy go złożyć online lub osobiście do końca kwietnia każdego roku za rok poprzedni.
Stworzenie zeznania podatkowego zgodnie z przepisami nie jest trudne. Wystarczy wykorzystać kilka sprawdzonych metod, aby w kilka minut uporać się z obowiązkiem rozliczenia dochodów z fiskusem.
Kto powinien złożyć PIT 37?
PIT 37 to zeznanie podatkowe, które składają podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub innej formy stosunku pracy. Skorzystają z niego także podatnicy osiągający dochody z umowy o dzieło, umowy zlecenia lub innej formy umowy cywilnoprawnej. PIT 37 wybiorą również emeryci i renciści, a także inni podatnicy, którzy chcą rozliczyć ulgi podatkowe, niemożliwe do odliczenia, np. od dochodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym.
Jak wypełnić PIT 37?
Aby poprawnie wypełnić PIT 37, nie trzeba posiadać rozległej wiedzy z zakresu podatków. Wystarczy podstawowa znajomość terminów podatkowych oraz wszystkie druki PIT-11 lub PIT-40A, przekazane przez pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przy wypełnianiu PIT 37 kluczowe jest czytanie ze zrozumieniem wszystkich objaśnień zawartych na druku oraz dokładne przeniesienie kwot z indywidualnej informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Dla osób, które cenią sobie proste rozwiązania, dostępny jest program do PIT, dzięki któremu można przygotować swoje zeznanie podatkowe w kilku prostych krokach. Taką możliwość daje też usługa Twój e-PIT oraz rządowa aplikacja e-Deklaracje.
Deklaracja PIT 37 – jak wygląda?
Podstawowy formularz PIT 37 składa się z czterech stron. Pierwsza z nich dotyczy danych urzędu skarbowego, do którego kierowana jest deklaracja, oraz danych podatnika i ewentualnie jego małżonka. Na drugiej stronie znajdują się rubryki, w których należy wykazać wszystkie osiągnięte w ubiegłym roku podatkowym dochody, koszty ich uzyskania oraz wysokość pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Strona trzecia dotyczy odliczeń i doliczeń, zarówno od podstawy opodatkowania, jak i samego podatku. Ostatnia strona dotyczy danych uzupełniających – właśnie tam należy wskazać organizację pożytku publicznego, na rzecz której podatnik chce przekazać 1% swojego podatku, a także numer konta do zwrotu podatku. Podatnik, który korzysta z ulg podatkowych, do PIT 37 powinien dołączyć również załącznik PIT/O.
PIT 37 – co możesz odliczyć?
Składając PIT 37, można skorzystać z kilku różnych ulg podatkowych. Niektóre z nich odlicza się od dochodu, a więc obniżają one podstawę opodatkowania, inne można odliczyć od podatku. Najpopularniejszą ulgą jest ulga prorodzinna, pozwalająca rodzicom obniżyć swój podatek o koszty związane z utrzymywaniem dzieci. Równie popularna jest ulga na internet, a także, coraz częściej stosowana, ulga termomodernizacyjna, przysługująca podatnikom będącym właścicielami domów jednorodzinnych.
Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?
Chociaż wypełnienie PIT 37 online nie jest skomplikowane, wielu podatników wciąż podchodzi do tej czynności sceptycznie. Właśnie dla nich powstał program do PIT, który pozwala samodzielnie stworzyć swoje zeznanie podatkowe. Pomaga w tym praktyczny kreator deklaracji, wyposażony w liczne podpowiedzi dotyczące danych, które należy wpisać w poszczególne pola deklaracji. Tak przygotowane zeznanie podatkowe można przesłać drogą elektroniczną prosto do US, dzięki czemu nie tylko nie trzeba wychodzić z domu, ale można również skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku o połowę.
Materiał zewnętrzny