Co jest potrzebne do zasiedzenia nieruchomości?
Istnieje sposób, aby stać się właścicielem nieruchomości za pomocą zasiedzenia. Aby to zrobić, trzeba spełnić określone warunki. Przepisy prawne wyjaśniają, że osoba, która nie jest właścicielem nieruchomości, ale posiada ją samodzielnie, tak jakby była właścicielem, może nabyć własność po odpowiednio długim okresie czasu. Ile lat zasiedzenie nieruchomości wymaga? W zależności od tego, czy posiadacz ma dobrą lub złą wiarę, czyli obiektywne przekonanie, że jest właścicielem, okres potrzebny do nabycia własności wynosi od 20 do 30 lat.
Spis treści
- 1 Jak długo trwa zasiedzenie nieruchomości?
- 2 Praktyczne zastosowanie zasiedzenia nieruchomości
- 3 Co należy dołączyć jako dokumentację do wniosku o uzyskanie prawa własności poprzez zasiedzenie?
- 4 Jakie są wymagane dokumenty i okres czasu do uzyskania prawa własności nieruchomości poprzez zasiedzenie?
- 5 Osoby świadczące w sprawach dotyczących zasiedzenia nieruchomości
Jak długo trwa zasiedzenie nieruchomości?
Gdy właściciel nieruchomości nie jest znany, wtedy okres stwierdzenia zasiedzenia wydłuża się do 30 lat. Doba wiary sugeruje, że jeśli takie założenie ma znaczenie dla sprawy, to przyjmuje się, że posiadacz nieruchomości działa w dobrej wierze. Oznacza to w praktyce, że to strona przeciwna będzie musiała udowodnić przed sądem istnienie złej wiary u posiadacza.
Praktyczne zastosowanie zasiedzenia nieruchomości
Prawo przewiduje zasiedzenie, ale jednocześnie wymaga wniesienia odpowiedniego wniosku do sądu w celu zatwierdzenia nabycia własności. Osoba, która chce nabyć własność nieruchomości musi udowodnić, że przez określony czas posiadała ją. Zaleca się skorzystanie z pomocy prawnika, który poinformuje o możliwości zasiedzenia, przygotuje wniosek i pomoże w złożeniu wymaganych dokumentów.
Co należy dołączyć jako dokumentację do wniosku o uzyskanie prawa własności poprzez zasiedzenie?
Aby skutecznie udowodnić zasiedzenie, wnioskodawca powinien wykazać przed sądem wszelkie dowody długotrwałego posiadania nieruchomości. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy istnieje dla niej księga wieczysta. W przypadku jej braku konieczne będzie dołączenie wypisu z rejestru gruntów oraz mapy przedstawiającej dane właściwe dla oznaczania nieruchomości w księdze wieczystej. Jeśli nieruchomość posiada księgę wieczystą lub istnieje dla niej zbiór dokumentów, należy dołączyć odpis z księgi wieczystej lub zaświadczenie o stanie prawnym wynikającym z tego zbioru.
Jakie są wymagane dokumenty i okres czasu do uzyskania prawa własności nieruchomości poprzez zasiedzenie?
Kolejnym krokiem jest przedstawienie dowodów na objęcie posiadania nieruchomości. To może okazać się problematyczne, szczególnie w przypadkach, gdy nie ma dokumentu potwierdzającego fakt władania danej nieruchomości przez określoną osobę. Zeznania świadków mogą tutaj być niezwykle pomocne, ponieważ potwierdzą tę okoliczność, a co najważniejsze, podadzą datę objęcia nieruchomości w posiadanie, która jest od niej liczona przez okres niezbędny do ustalenia zasiedzenia.
Jeśli chodzi o dowody w sprawach o zasiedzenie, zaświadczenia o podatku od nieruchomości wpłacane przez samoistnego posiadacza są niewątpliwie jednymi z najważniejszych. Inne dokumenty, które mogą pomóc w udokumentowaniu władania nieruchomością jak właściciel to rachunki za media, faktury wystawiane przez dostawcę Internetu, faktury dotyczące remontów, zakupionych materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrz i innych nakładów na utrzymanie nieruchomości lub jej zwiększenie wartości. Dodatkowo, zdjęcia na których widać wnioskodawcę lub członków jego najbliższej rodziny wraz z nieruchomością mogą stanowić dodatkowy dowód.
Osoby świadczące w sprawach dotyczących zasiedzenia nieruchomości
Aby złożyć wniosek o zasiedzenie, powinno się wskazać świadków, których zeznania będą stanowić dowód w sprawie. W tego typu procesach, należy wybrać świadków, którzy posiadają wiedzę o okolicznościach istotnych dla zasiedzenia, takich jak wejście w posiadanie nieruchomości, długi okres władania nią, naprawy lub płacenie rachunków. Oczywiście, najbardziej wiedzą o tej sytuacji będą domownicy wnioskodawcy.