Budowa wiaty śmietnikowej to inwestycja, która na niektórych osiedlach jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całej społeczności. Problem w tym, że nawet taką inwestycję warunkują określone przepisy prawa budowlanego. Na szczęście ostatnimi laty procedura budowy wiaty śmietnikowej została znacznie uproszczona.
Szklarnie coraz częściej pojawiają się na działkach czy ogródkach przydomowych. Nic w tym dziwnego, skoro uprawa warzyw, owoców i ziół w szklarniach doskonale się wpisuje w tak popularne w ostatnim czasie trendy proekologiczne. Ponadto łatwiej hodować nawet najbardziej wymagające rośliny. Warto zatem przybliżyć aspekty prawne związane z tego typu obiektem i zastanowić się, czy pozwolenie na budowę szklarni jest potrzebne.
Stanowią jeden z bardziej rzucających się w oczy środków promowania marki i jej wyróżnia w otoczeniu. Spełniają one funkcję reklamową, informacyjną i dekoracyjną. Szyldy należą do tzw. reklamy zewnętrznej, która funkcjonuje w przestrzeni publicznej. Korzystają z nich firmy z rozmaitych branż. Możliwości ich użycia kodyfikują przepisy.
Nie zawsze będziemy mogli wykorzystać akurat ten nośnik treści marketingowej. Jest to związane z faktem, że szyldy funkcjonują w przestrzeni publicznej i mogą wpływać na jej estetykę. Przepisy mają za zadanie przede wszystkim ograniczyć szpecenie otoczenia i zapewnić bezpieczeństwo w przypadku montażu przy drogach. Sprawdźmy, jak wygląda relacja szyld reklamowy w kontekście prawa budowlanego.
Wszyscy znają jej charakter, bo codziennie mijają jej nośniki wiele razy. Reklama zewnętrzna z definicji to działania marketingowe, które skupiają się na wysyłaniu treści promowanej poza domem potencjalnego odbiorcy, a zatem w strefie publicznej. To dlatego reklama zewnętrzna jest taka skuteczna, ale jednocześnie budzi sceptycyzm wśród niektórych. Głównym zarzutem jest jej za duża powszechność, która miałaby zaburzać krajobraz otoczenia. Z tego powodu, możliwość jej użycia kodyfikuje prawo. Sprawdźmy, jak kształtuje się relacja reklamy zewnętrznej outdoor pod kątem aspektów prawnych.
12 września tego roku nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych została podpisana przez Prezydenta. Nowelizacja wspomnianych aktów prawnych przyznaje najemcom istotne uprawnienie: możliwość wykupu mieszkania, które zostało wzniesione przy wsparciu z kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM) albo Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), a wybudowane przez towarzystwa budownictwa społecznego lub spółdzielnie mieszkaniowe. Pieniądze ze sprzedaży mieszkań trafią do TBS-ów i spółdzielni mieszkaniowych, które przeznaczą je z kolei przede wszystkim na spłatę kredytów zaciągniętych w Banku Gospodarstwa Krajowego.