firma

Prawo działalności gospodarczej trafi w listopadzie do konsultacji

Założenia Prawa działalności gospodarczej mają trafić w drugiej połowie listopada do konsultacji publicznych. Ustawa ma wprowadzić m.in. zasadę domniemania uczciwości w relacjach administracja-przedsiębiorcy. Prawo działalności gospodarczej ma zastąpić ustawę z o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 roku. Celem ustawy jest stworzenie zasadniczych ram prawnych dla funkcjonowania przedsiębiorczości w Polsce. Ustawa ma stanowić konstytucję dla przedsiębiorców.

Założenia ustawy

Ustawa zakłada odstąpienie od karania przez rok osoby fizycznej, która rozpoczyna działalność gospodarczą, identyfikację przedsiębiorcy tylko według NIP, zasadę domniemania uczciwości w relacjach administracja-przedsiębiorcy, zasada równości przedsiębiorców, zasada uczciwej konkurencji, zasada poszanowania dobrych obyczajów oraz zasada poszanowania słusznych interesów konsumentów, zasadę lojalności władzy publicznej wobec przedsiębiorcy.

Z przygotowanych w ministerstwie gospodarki założeń wynika, że praktyka stosowania prawa gospodarczego powinna bardziej uwzględniać realia życia gospodarczego. Istotne jest uzupełnienie systemu prawnego o zasady i rozwiązania, które pozwolą na racjonalne postępowanie administracji publicznej. Projekt zakłada wprowadzenie większej elastyczności w działaniu administracji, co zmniejszy pole do sporów w stosunkach między przedsiębiorcami.

Rozszerzona instytucja mediacji

Nowa ustawa ma rozszerzyć instytucję mediacji. Obecnie jest stosowana dopiero w postępowaniu przed sądem administracyjnym. W świetle Prawa działalności gospodarczej będzie można ją zastosować w sporze między organem władzy a przedsiębiorcą jeszcze przed skierowaniem sprawy do sądu .

Nowością jest możliwość powierzenia organizacjom pozarządowym reprezentującym przedsiębiorców wykonywanie pewnych zadań, które aktualnie są wykonywane przez administrację publiczną. Ustawa ma ograniczyć stosowanie rygoru natychmiastowej wykonalności w działalności regulowanej. Rygor ma być stosowany tylko w wypadku złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym albo stwierdzenia przez organ prowadzący rejestr działalności regulowanej rażącego naruszenia warunków wymaganych do wykonywania działalności regulowanej przez przedsiębiorcę.

Ustawa ma wprowadzać ułatwienia dla młodych przedsiębiorców. Kontrole wobec nich mają być ukierunkowane na instruktaż i wskazywanie błędów. Przedsiębiorca ma mieć możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego na postanowienie organu kontroli o kontynuowaniu czynności kontrolnych i przedłużeniu czasu kontroli.

Twórcy nowej ustawy proponują, aby przedsiębiorca mógł być identyfikowany przez organy administracji tylko po numerze NIP. Proponują także wydłużenie możliwości zawieszenia działalności gospodarczej do 36 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *