Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci jest fundamentalnym elementem prawa rodzinnego w Polsce. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym art. 133 § 1, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Jednak przepisy nie precyzują konkretnego wieku, do którego należy płacić alimenty na dziecko. Co to oznacza? Wyjaśniamy.
Prawo rodzinne, to przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przepisy kodeksu cywilnego, a także normy postępowania cywilnego. Tę dziedzinę prawa uznaje się za materię niezwykle złożoną, a dodatkowo wymagającą atencji i wrażliwości. Niestety wiele osób zbyt późno decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego. W efekcie powyższego, popełniony wcześniej błąd, może zrodzić bardzo poważne konsekwencje.
Niezgodność charakterów, brak spójnych poglądów lub zwyczajne wypalenie się uczucia – te czynniki najczęściej powodują oddalanie się od siebie, a w konsekwencji prowadzą do rozwodu. Nie należy tabuizować swoich problemów i bać się opinii innych w tej sferze. Jeżeli ktoś chce zmienić swoje życie i uwolnić się z toksycznego lub nieudanego małżeństwa, to ma do tego pełne prawo. Jak zatem złożyć pozew o rozwód?
Rozwód to trudne doświadczenie nie tylko dla małżonków, lecz także dla dzieci. Decydując się na zakończenie małżeństwa, warto mieć na względzie dobro wszystkich członków rodziny. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kontaktach z dziećmi po rozwodzie.
Rozwód to rozwiązanie związku małżeńskiego na drodze sądowej, dokonywane na żądanie jednego bądź obojga małżonków. Warunkiem uzyskania rozwodu jest m.in. trwały i zupełny rozkład pożycia. W jaki sposób wystąpić o rozwód? Co powinien zawierać pozew? Ile kosztuje rozwód? Dowiedz się, jak przeprowadzić rozwód krok po kroku.
Rozwód zawsze jest trudnym przeżyciem, niezależnie od tego, czy para rozstaje się na pokojowych warunkach, czy też małżonkowie walczą ze sobą. Oczywiście decyzja o tym, czy któraś ze stron potrzebuje prawnika, zawsze należy tylko do niej, niemniej w wielu sytuacjach i z wielu powodów dobrze jest mieć obok siebie adwokata. Nie tylko podczas rozwodu w Warszawie Dlaczego?
Prawo rodzinne i opiekuńcze stanowi bardzo specyficzny dział prawa cywilnego. Jest to zbiór norm prawnych regulujących majątkowe i niemajątkowe stosunki między małżonkami i krewnymi, a także stosunki wynikające z kurateli, opieki i przysposobienia. Głównym źródłem prawa rodzinnego i opiekuńczego jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy uchwalony w 1964 r., który od tego czasu był wielokrotnie nowelizowany. Ponadto materia związana z prawem rodzinnym i opiekuńczym jest uregulowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych licznych aktach ustawowych, a nawet w przepisach prawa międzynarodowego.
Nadchodzą Święta, a wraz z nimi powracający temat zabijania karpia. Niestety, pomimo wielu kampanii medialnych, działaczy ekologicznych, a nawet zmian przepisów problem ten jest wciąż bagatelizowany.
Nie każde małżeństwo jest udane. W razie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego sąd może rozwiązać małżeństwo. Konieczne jest jednak zerwanie więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami oraz… wniesienie pozwu rozwodowego przez jednego z nich do właściwego sądu wraz z uiszczeniem stosownej opłaty.
Zaprzeczenie ojcostwa to udowodnienie, że osoba prawnie uznawana za ojca dziecka w rzeczywistości ojcem nie jest.
Kiedy zaprzeczenie ojcostwa jest niedopuszczalne?
Jakie są skutki zabezpieczenia ojcostwa?
Sprawdzamy!