rosja

Przegrany Katyń – Trybunał poparł Rosję

W dniu dzisiejszym w Strasburgu zapadł ostateczny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie rosyjskiego śledztwa z lat 1990- 2004 dot. zbrodni katyńskiej. Przypomnijmy, że krewni ofiar NKWD zaskarżyli wyrok ETPCz z 16.04.2012r. Według skarżących rosyjskie władze nie zakwalifikowywały należycie zbrodnie katyńskiej, ani nie poczyniły ustaleń co do sprawców i ich odpowiedzialności karnej. Jak podaje GazetaPrawna.pl, Trybunał podtrzymał dzisiaj swoje poprzednie stanowisko.

Ponownie zwrócił uwagę na fakt, iż władze Rosji przyjęły Europejską Konwencję Praw Człowieka dopiero po 8 latach od wszczęcia przedmiotowego postępowania. Trybunał zgodził się ze stanowiskiem Rosji, że śledztwo odnosiło się do wydarzeń z 1940r., gdzie nie było wtedy ani Konwencji Praw Człowieka (1953r.), ani ETPCz.

Co istotne, Wielka Izba Trybunału orzekła, że w rosyjskim postępowaniu nie złamano ar.3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czyli nie dopuszczono się nieludzkiego i poniżającego traktowania bliskich ofiar zbrodni. Jednocześnie ETPCz uznał tylko jeden z zarzutów stawianych Rosji. Chodzi o naruszenie Konwencji, poprzez brak współpracy Rosji z Trybunałem w wyjaśnieniu Zbrodni Katyńskiej.

Nasi obywatele od początku podnosili argumenty o konieczności przeprowadzenia śledztwa ws. Katynia, ze względu na uznanie tych zbrodni za masowe zbrodnie prawa międzynarodowego, niepodlegające przedawnieniu. Wskazywali także, że większą część nieprawidłowego śledztwa przeprowadzono już po uznaniu przez Rosję konwencji.

Z oświadczenia wydanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wynika, że Polska nadal będzie ubiegać się o prawną rehabilitację ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz przekazanie wszystkich akt śledztwa katyńskiego prowadzonego przez rosyjski wymiar sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *