podatki

Rewolucja w przepisach podatkowych – kolejna porażka systemu?

Liczne nowelizacje są zmorą nie tylko dla obywateli, ale także dla prawników i sędziów. Szkodzą one nie tylko pewności prawa, ale i także spójności całego systemu. Powstaje wiele nieścisłości i luk. Prawo podatkowe znane jest ekspertom jako wiecznie zmieniające się.

Czy da się naprawić jeszcze ten bałagan?

Nowelizacja ustawy o podatku VAT

Istotna nowelizacja ustawy o podatku VAT, która wchodzi w życie w 2014r. to nie wszystko. Bowiem sama ustawa była już modyfikowana kilkadziesiąt razy. Z kolei ustawy dotyczące podatków dochodowych zmieniane były ponad sto razy, podobnie jak ordynacja podatkowa.

Jednak od wielu lat postuluje się jedno: wyjaśnienie wielu wątpliwości, uproszczenie przepisów oraz by niejasne zasady zawsze realnie interpretować na korzyść podatnika.

Również wskazuje się, by interpretacje podatkowe, które pogarszają sytuację, nie były stosowane wstecz.

Nowa ordynacja podatkowa czy nowy akt prawny?

Już w marcu 2013r. prezydent Bronisław Komorowski apelował o napisanie nowej ordynacji podatkowej, bowiem poszczególne zmiany w praktyce przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Wskazywał, że system podatkowy powinien być prosty, bowiem niestabilność prawa i często pośpieszne zmiany w prawie pod wpływem zupełnie bieżących wydarzeń i potrzeb mają miejsce kosztem jakości uchwalanego prawa.

Podobnie w czerwcu 2013r. apelował Rzecznik Praw Obywatelskich, ponieważ konieczna jest gruntowna reforma systemu prawa podatkowego i jego radykalne uproszczenie.

Wydaje się, że te słowa wziął na poważnie nowy Minister Finansów. Jak donosi Rzeczpospolita M. Szczurek proponuje stworzenie systemu prawa podatkowego od nowa w postaci kodeksu podatkowego.

Minister proponuje więc nie tyle, co napisanie nowej ordynacji czy poszczególnych ustaw, ale powołanie zupełnie nowego aktu prawnego, w którym będą zawierały się wszystkie przepisy podatkowe. Udany zabieg legislacyjny zapewni niewątpliwie spójność. Z drugiej strony wydaje się, że taki kodeks byłby bardzo obszerny, pełen wyjątków i wyjątków od wyjątków. Eksperci są jednak za.

Nowelizacja Ordynacji Podatkowej

Tymczasem obecnie… trwają prace nad nowelizacją Ordynacji Podatkowej. Ministerstwo dąży do tego, by jak najszybciej skatalogować prawa i obowiązki podatnika oraz uregulować zasady wykładni prawa podatkowego.

Ma to zapewnić przejrzystość prawa i większą ochronę podatnika. Z uwagi na to, że w zamyśle ordynacja podatkowa zostanie zastąpiona przez kodeks podatkowy, to owy katalog praw podatnika stanie się jego częścią.

Ale co z innymi przepisami? Czy uda się Ministerstwu połączyć tak wiele różnych aktów prawnych w jeden kodeks podatkowy? Jak duże jest ryzyko porażki i jakie mogą być jej skutki? Pozostaje nam tylko czekać na projekt zapowiadanego aktu prawnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *