Samochód z USA na mienie przesiedleńcze w amerykańskiej terminologii prawnej
Zakup samochodu w USA i sprowadzanie go do Polski, to wciąż dobry interes, zwłaszcza w przypadku luksusowych marek. Tym, co powstrzymuje wielu kupujących, są bardzo rygorystycznie przestrzegane procedury celne, które wiążą się często z kolejnymi opłatami. Na szczęście i na to jest już dobry sposób. Jaki? Wystarczy, że sprowadzi się samochód z USA na mienie przesiedleńcze.
Spis treści
Co oznacza mienie przesiedleńcze?
Pojęcie mienie przesiedleńcze, w amerykańskiej terminologii prawnej, dotyczy osób, które mieszkały jakiś czas w Stanach Zjednoczonych i przeprowadzają się do innego kraju. Mają one prawo do zabrania ze sobą przedmiotów osobistych, które nie są z reguły obłożone opłatami celnymi. Co ważne, sprowadzając do Europy samochód na mienie przesiedleńcze, można uniknąć również płacenia akcyzy i obniżyć VAT z 23% do 9%.
Aby móc sprowadzić samochód na mienie przesiedleńcze z USA, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze trzeba wykazać, że przebywało się co najmniej rok w Stanach Zjednoczonych, zaś przewożony samochód posiadało się tam co najmniej przez ostatnie 6 miesięcy. W tej sytuacji może być mowa o przeprowadzce i o mieniu przesiedleńczym.
Niezbędne dokumenty i formalności
Procedura sprowadzenia samochodu z USA na mienie przesiedleńcze, zaczyna się od złożenia wniosku o zwolnienie z cła w amerykańskim urzędzie celnym. Należy w nim wykazać m. in. legalny pobyt w Stanach przez ostatni rok. Można to zrobić na odstawie deklaracji podatkowej, która jest podstawą w takiej sytuacji. Można tez przedstawić np. umowę o pracę.
Aby udowodnić posiadanie samochodu przez ostatnie 6 miesięcy, trzeba przedstawić dowód rejestracyjny. Oczywiście musi on być wystawiony na osobę, która stara się o uznanie samochodu za mienie przesiedleńcze. Ważnym dokumentem może tez być umowa zakupu.
Samochód sprowadzony
Ważne jest również użytkowanie samochodu już po jego sprowadzeniu do kraju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przez kolejny rok musi on być użytkowany przez tego samego właściciela. Oznacza to przede wszystkim, że w tym czasie nie można go sprzedać. Ale nie można go też używać do prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ wymagałoby to zmian w dowodzie rejestracyjnym.
Złamanie tych przepisów, poskutkuje naliczeniem opłat, z których wcześniej zostało się zwolnionym. Może to być szczególnie uciążliwe, w przypadku osób, które wróciły do Polski i po jakimś czasie okazuje się, ze mają do zapłacenia sporą kwotę, z tytułu zaległych opłat celnych. Warto zatem dokładnie przestrzegać wspomnianych przepisów i stosować się do zasad, dotyczących sprowadzania samochodu na mienie przesiedleńcze.