Wiata śmietnikowa – najnowsze przepisy prawa
Budowa wiaty śmietnikowej to inwestycja, która na niektórych osiedlach jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całej społeczności. Problem w tym, że nawet taką inwestycję warunkują określone przepisy prawa budowlanego. Na szczęście ostatnimi laty procedura budowy wiaty śmietnikowej została znacznie uproszczona.
Spis treści
Budowa wiaty śmietnikowej a prawo budowlane
W przypadku takich inwestycji, jak wiata śmietnikowa przepisy mówią jasno, że budowa obiektu o powierzchni do 35 metrów kwadratowych wymaga – zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym – zgłoszenia do Urzędu Miasta lub Gminy. Co ciekawe, regulacje te istnieją dopiero od 2017 roku, co oznacza, że wcześniej konieczne było staranie się o pozwolenie do w/w urzędów.
Należy jednak pamiętać, że nie każda wiata (altana) śmietnikowa o takiej powierzchni może podlegać uproszczonym przepisom. O pozwolenie nadal trzeba starać się wówczas, gdy liczba takich wiat przekracza dwie na 500 metrów kwadratowych. Co ważne, w myśl nowych przepisów skróceniu uległ termin na wnoszenie sprzeciwów do zgłoszeń budowy. Dawniej okres ten wynosił 30 dni, a po nowelizacji – jedynie 21.
Jaka odległość wiaty śmietnikowej od budynku?
Obowiązujące przepisy prawa budowlanego jasno definiują miejsce usytuowania wspomnianej wiaty śmietnikowej. Zaleca się, aby była ona umiejscowiona w odległości co najmniej 10 metrów od okien lub drzwi najbliższego budynku. Co ważne, również i tu przepisy te są uzależnione od wielu czynników, w tym również od tego, czy ów budynek jest przeznaczony do zamieszkania przez ludzi. Jeśli nie, to ów dystans może być mniejszy.
Jaka odległość wiaty śmietnikowej od granicy działki?
Jeśli chodzi o umiejscowienie wiaty śmietnikowej względem granic działki, to powinna być ona usytuowana w odległości co najmniej 3 metrów od granicy z działką należącą do sąsiada. Zgodnie z przepisami odległość ta nie może być jednak większa niż 80 metrów, licząc od najdalszego wejścia do budynku rozumianego jako nieruchomość mieszkalna wielorodzinna, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego.
Dzięki powyższym regulacjom, mieszkańcy mogą liczyć na możliwość wygodnego korzystania z wiaty śmietnikowej i to bez ryzyka, że wpłynie ona na pogorszenie komfortu zamieszkania.
Źródło: https://www.wiatasmietnikowa.pl/wiata-smietnikowa-przepisy.html