Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu przeciwko małżonkowi pozwanego
W treści niniejszego artykułu zaprezentujemy przykładowy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu przeciwko małżonkowi pozwanego. Będzie go można wykorzystać bez żadnych ograniczeń.
Kraków, dnia 10 stycznia 2011 roku
Sąd Okręgowy w Krakowie
Wydział I Cywilny
ul. Przy Rondzie 7
31-547 Kraków
Powód: Kowalski Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, przy ul. Krakowskiej 11/1, 31-111 Kraków, o numerze NIP 111-111-11-11.
Pozwany: Jan Kowalski, zam. w Warszawie przy ul. Warszawskiej 11/1, 11-111 Warszawa.
Sygn. akt: I Nc 1111/11
WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI TYTUŁOWI EGZEKUCYJNEMU PRZECIWKO MAŁŻONKOWI POZWANEGO
Niniejszym wnoszę o:
1. Nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty wydanemu przez Sąd Okręgowy w Krakowie, Wydział I Cywilny w postępowaniu nakazowym w dniu 1 listopada 2010r., do sygn. akt I Nc 1111/11 przeciwko dłużnikowi Janowi Kowalskiego a także przeciwko małżonce dłużnika – Janinie Kowalskiej z ograniczeniem jej odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego uczestników postępowania;
Sporządzenie odpisu nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Okręgowy w Krakowie, Wydział I Cywilny w postępowaniu nakazowym w dniu 1 listopada 2010r., do sygn. akt I Nc 1111/11 i zaopatrzenie tak sporządzonego odpisu nakazu zapłaty w klauzulę wykonalności;
Zasądzenie solidarnie od uczestników postępowania kosztów postępowania klauzulowego;
4. uwzględnienie żądania wskazanego w pkt. 1 niniejszego wniosku nawet w przypadku ewentualnej majątkowej umowy małżeńskiej wyłączającej wspólność ustawową uczestników postępowania;
5. Doręczenie tak sporządzonego tytułu wykonawczego na adres siedziby Powoda.
UZASADNIENIE
W dniu 1 listopada 2010 roku Sąd Okręgowy w Krakowie, Wydział I Cywilny w postępowaniu nakazowym prowadzonym do sygn. akt: I Nc 1111/11 wydał nakaz zapłaty. W dniu 1 stycznia 2011 roku została tut. Sąd stwierdził prawomocność powyższego nakazu zapłaty.
Wierzytelność będąca przedmiotem roszczenia w sprawie powyżej wskazanej powstała w związku z prowadzeniem przez dłużnika przedsiębiorstwa. Jan Kowalski prowadzi bowiem działalność gospodarczą pod firmą „Usługi transportowe – Jan Kowalski”.
dowód: akta sprawy prowadzonej przed tut. Sądem do sygn. akt: I Nc 1111/11
Powód ustalił, iż od dnia 1 stycznia 2000 roku uczestnicy postępowania – Jan i Janina Kowalscy pozostają ze sobą w związku małżeńskim. Ponadto, wierzyciel nie posiada informacji, by małżonkowie – – Jan i Janina Kowalscy zawierali majątkowe umowy małżeńskie wprowadzające inny ustrój majątkowy niż wspólność.
dowód: skrócony odpis aktu małżeństwa uczestników postępowania
Mając powyższe na zasadzie, na podstawie art. 7871 oraz 7872 k.p.c. niniejszy wniosek jest w pełni uzasadniony, wobec czego wnoszę jak na wstępie.
Podpis
_____________
W załączeniu:
1. opłata sądowa w znakach sadowych;
2. odpis skrócony aktu małżeństwa uczestników postępowania.
Jak wynika z treści art. 776(1) k.p.c.:
Art. 7761. § 1. Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
§ 2. Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, mocą której rozszerzono wspólność majątkową, nie wyłącza prowadzenia egzekucji z tych składników majątku, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby umowy takiej nie zawarto.
§ 3. Przepis § 2 nie wyłącza obrony dłużnika i jego małżonka w drodze powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli umowa majątkowa małżeńska była skuteczna wobec wierzyciela.