odnawialne źródła energii

XI Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego 2011r

„Przekraczać granice: Jaka energia dla wspólnej przyszłości?” W dniach 21-27 sierpnia 2011 roku w nadmorskiej miejscowości Gravelines  na północy Francji odbył się XI Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. W inicjatywie tej biorą udział młodzi przedstawiciele trzech regionów: Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy), Nord-Pas-de-Calais (Francja) oraz Województwa Śląskiego. Województwo śląskie po raz kolejny reprezentowali redaktorzy portalu Prawo Prosto.pl – Andrzej Ziora oraz Łukasz Kasza.

Tegorocznym tematem Szczytu była energia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na źródła energii odnawialnej. Uczestnikom zapewniono wiele możliwości gruntownego zapoznania się z zagadnieniami energetyki – były to spotkania z ekspertami, wizyty w elektrowni atomowej w Gravelines, elektrowni termicznej w Bouchain, a także w tzw. domu ekologicznym w Grande-Synthe. Każdej z tych wizyt towarzyszyła prelekcja przygotowana przez specjalistów z zakresu danego rodzaju odnawialnych źródeł energii.

Podczas prac w grupach międzynarodowych młodzież wymieniała się swoimi spostrzeżeniami, wnioskami, a także prezentowała swoje spojrzenie na każdy z omawianych tematów. Szybko okazało się, że mimo różnic, młodzi reprezentanci regionów potrafili znaleźć wspólny język i prowadzić konstruktywną, nastawioną na współpracę dyskusję.

W przedostatnim dniu Szczytu miała miejsce debata w Radzie Regionu Nord-Pas-de-Calais gdzie uczestnicy mogli skonfrontować swoje zdanie z politykami – przedstawicielami trzech współpracujących regionów. Byli to: Aleksandra Gajewska-Przydryga i Jerzy Gorzelik z województwa śląskiego, Daniel Percheron z Nord-Pas-de-Calais, a także Angelika Schwall  z Nadrenii Północnej-Westfalii.

Pytania o odnawialne źródła energii

Spotkanie z politykami było okazją do zadania przez młodych Europejczyków, zgromadzonych na Szczycie, wielu interesujących pytań. Poruszone zostały między innymi kwestie odnawialnych źródeł energii, lobby energetycznego oraz problem zatrudnienia przy przejściu na inny model polityki energetycznej państw. Interesującym dodatkiem było również zaprezentowanie oficjalnej strony internetowej tegorocznego szczytu, która może być stopniowo rozbudowywana przez uczestników.

Tego typu projekt można było zrealizować dzięki inicjatywie Trójkąta Weimarskiego. Jest to pewnego rodzaju twór międzynarodowy, organizacja, której geneza sięga 1991 roku. Wtedy to ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec zdecydowali się na powołanie tej organizacji. U jej celów leżało zacieśnienie współpracy polsko-niemiecko-francuskiej, jak również promocja Polski po przejściu przemian społeczno-ustrojowych.

Ta współpraca, początkowo prowadzona na szczeblu międzynarodowym, przeniosła się także na poziom regionów wspomnianych państw. Regionalny Trójkąt Weimarski łączy: województwo śląskie,  kraj związkowy Nadrenia Północna – Westfalia oraz region Nord-pas-de-Calais. Elementem łączącym te regiony trzech państw jest silne uprzemysłowienie oraz urbanizacja. Sprzyja to wymianie opinii i doświadczeń na temat rozwoju tych regionów oraz czerpania ze wspólnie wypracowanych, efektywnych wzorców i strategii działania.

Podsumowanie

Podsumowując cały Szczyt można wysnuć kilka wniosków. Przede wszystkim należy podkreślić ogromną wagę tematyki energii w debacie europejskiej. Jest to zagadnienie wywołujące niezwykle dużo pytań, wątpliwości, a także emocji. Z całą pewnością istotnym punktem dyskusji w trakcie szczytu energetycznego było zagadnienie solidarności energetycznej, przekładającego się na szerszy problem solidarności w stosunkach ekonomiczno-dyplomatycznych.

Pewne jest to, iż w temacie energetyki istnieje potrzeba obrania wspólnej drogi na przyszłość, strategii, która pozwoli zarówno rozwijać się unijnym gospodarkom, jak i zapewni bezpieczeństwo energetyczne zwykłym obywatelom. Przedsięwzięcia, takie jak  Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego uświadamiają uczestnikom potrzebę działania i wspólnego szukania rozwiązań. Jest to zarazem okazja do praktycznego zgłębienia wiedzy z wielu interesujących dziedzin, nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz rozwinięcia języków obcych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *