Zaświadczenie o zatrudnieniu – co warto wiedzieć?

Zaświadczenie o zatrudnieniu to dokument, który może okazać się niezbędny w wielu sytuacjach. Dowiedzmy się więc, co powinien on uwzględniać oraz kto właściwie może go wystawić? Jak sporządzić zaświadczenie o zatrudnieniu? 

Zaświadczenia o zatrudnieniu może być obowiązkowym krokiem w wielu różnych sytuacjach. Jako pracownicy, jesteśmy zobowiązani wtedy okazać taki dokument. W dzisiejszych czasach może nas to czekać w naprawdę wielu okolicznościach. Jednym z dobrych przykładów jest między innymi chęć wzięcia pożyczki. W takiej sytuacji zaświadczenie o zarobkach stanowi jeden z najważniejszych dokumentów, decydujących o decyzji, jaką uzyskamy. Warto jednak mieć na uwadze, że takiego zaświadczenia nie możemy wystawić sobie samodzielnie. Zrobić to może natomiast nasz pracodawca. Zanim jednak udamy się do niego, dowiedzmy się nieco więcej o zaświadczeniach o zarobkach. Kiedy mogą się nam przydać? Jaka powinna być ich treść?

Zaświadczenie o zatrudnieniu — co to jest?

O zaświadczeniach o zarobkach i zatrudnieniu słyszeliśmy z pewnością niejednokrotnie. Czy wiemy jednak, czym właściwie one są? Zaświadczenie o zatrudnieniu to nic innego, jak dokument, którego zadaniem jest potwierdzenie źródła naszego dochodu. Zazwyczaj zawiera on także informacje dotyczące wysokości naszych zarobków. Każda osoba zatrudniona może zostać zobowiązana do okazania takiego zaświadczenia różnego rodzaju organom, czy instytucjom. Ciekawostką jest fakt, że obowiązujące przepisy nie regulują kwestii związanych z wystawieniem takich dokumentów.

Zaświadczenie o zatrudnieniu — kiedy jest potrzebne?

W dzisiejszych czasach nieustannie coś kupujemy i korzystamy z rozmaitych usług. Niekiedy w związku z tym konieczne jest dopełnienie szeregu formalności i dostarczenie odpowiednich dokumentów. Bardzo często jednym z wymaganych pism jest zaświadczenie o zatrudnieniu. Zazwyczaj ma to miejsce w chwilach, kiedy to załatwiamy różnego rodzaju sprawy urzędowe, a także przy procedurach stawianych przez instytucje. Jak nietrudno się z pewnością domyślić, zaświadczenie o zatrudnieniu jest niezbędne przeważnie we wszelkich sprawach związanych z finansami. Jedną z takich, jest na przykład ubieganie się o kredyt lub inną pożyczkę. W takiej sytuacji niemal zawsze potrzebne nam będzie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Podobnie wygląda to w chwili, kiedy to staramy się o przyznanie różnego rodzaju świadczeń, czy też stypendia. Warto wiedzieć, że dokument ten wymagany jest również, kiedy to kupujemy coś na raty.

Zaświadczenie o zatrudnieniu — kto może je wystawić?

Dowiedzieliśmy się już, że obowiązujące przepisy właściwie nie określają kwestii związanych z wydaniem dokumentu, jakim jest zaświadczenie o zatrudnieniu. Nie regulują także tego, w jaki sposób powinniśmy się o niego ubiegać. Co więc robić? Mimo braku jasności w zakresie przepisów sprawa jest w tym przypadku dość prosta i klarowna. W celu uzyskania dokumentu powinniśmy udać się do naszego pracodawcy. Osoba taka powinna bowiem na prośbę pracownika wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach bez najmniejszych przeszkód. Dokument taki uznawany jest za ważny, jeśli widnieje na nim podpis pracodawcy lub osoby bądź firmy uprawnionej do jego reprezentowania.

Zaświadczenie o zatrudnieniu — jak sporządzić?

Sporządzenie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie nie jest zadaniem trudnym. Warto jednak pamiętać, że powinien składać się on z konkretnych elementów i informacji. W związku z tym najlepiej skorzystać z gotowych formularzy. Wystarczy uzupełnić je jedynie w odpowiednie dane i gotowe.

dokument zatrudnienie

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *