
Zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego
13 sierpnia bieżącego roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Zmienione przepisy nakładają na sklepy (o łącznej powierzchni przekraczającej 400m2), zajmujące się sprzedażą sprzętu elektronicznego, obowiązek organizowania nieodpłatnych zbiórek małogabarytowych elektrośmieci.
Zmiany w prawie mają przyczynić się do zwiększenia ochrony środowiska. Jednocześnie mają zmusić producentów to tworzenia sprzętu w sposób uwzględniający jego ewentualną naprawę, demontaż oraz recykling.
Nieodpłatne zbiórki używanego sprzętu elektronicznego obowiązkowo organizowane przez sklepy stanowią nowość w stosunku do obowiązujących regulacji. Do tej pory bezpłatny zwrot sprzętu elektronicznego był możliwa tylko przy zakupie jego nowego odpowiednika.
Od 2016 roku poziom zbiórki elektrośmieci w poszczególnych państwach członkowskich ma odpowiadać 45 proc. sprzedanego sprzętu elektronicznego. Od 2019 roku poziom ten ma wynosić od 65 do 85 proc. sprzedanego sprzętu. Polska znalazła się w gronie państw, którym dyrektywa pozwala na ustalenie niższych limitów zbiórki.
Do dnia 14 lutego 2014 r. państwa członkowskie zobowiązane są zmienić prawodawstwo krajowe i dostosować je do nowej dyrektywy i nowych poziomów docelowych.