kobieta

Żona nie musi spłacać kredytu męża

W dniu 10 października 2014r. Sąd Najwyższy orzekł w sprawie III CZP 72/14, jednoznacznie stwierdzając, iż bank nie może wystawiać tytułu egzekucyjnego wobec żony-spadkobierczyni, gdyż to nie ona składała wniosek o poddanie się egzekucji i nie brała w banku kredytu. Sąd uciął więc stosowne praktyki polegające na wystawianiu tytuł egzekucyjny przeciwko żonie po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku.

W dniu 10 października 2014r. Sąd odmówił przyjęcia uchwały i zajął stanowisko, iż bank nie może wystawiać tytułu egzekucyjnego wobec spadkobierczyni, bo to nie ona składała wniosek o poddanie się egzekucji. Art. 98 ust. 2 Prawa bankowego nie jest podstawą do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego przeciwko spadkobiercom dłużnika banku.

Jak donosi serwis www.lex.pl Sędzia Mirosław Bączyk stwierdził, że odmowa jest także zajęciem stanowiska. Powodem rezygnacji z odpowiedzi było wadliwie sformułowane pytanie sądu w Kaliszu. Mimo to Sąd Najwyższy przypomniał, że przepisy Prawa bankowego mają charakter szczególny, co pozwala ominąć drogę sądowego postępowania rozpoznawczego. Sąd może nadać klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wyłącznie przeciwko osobie, która bezpośrednio z bankiem dokonywała czynności bankowej albo jest dłużnikiem banku. Zdaniem Sądu Najwyższego art. 98 ust. 2 Prawa bankowego nie reguluje natomiast kwestii wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego przeciwko osobie trzeciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *