szkoła

Od 26 czerwca dzieci muszą posiadać własny paszport

Jak donosi MSW i MSZ, z dniem 26 czerwca 2012 r. tracą ważność wpisy danych dzieci w paszportach rodziców. Wynika to ze zmiany przepisów prawa Unii Europejskiej, konkretniej ze stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego paszportów i dokumentów podróży wydawanych przez państwa członkowskie UE.

Osoby małoletnie, których dane zostały wpisane do paszportu rodzica:

  • nie będą mogły od dnia 26 czerwca 2012 r. przekraczać granicy na podstawie wpisu w paszporcie rodzica,
  • w przypadku wyjazdu za granicę powinny posiadać indywidualny dokument paszportowy (paszport biometryczny lub tymczasowy) lub odpowiednio – dowód osobisty (jeżeli zezwalają na to przepisy krajów, przez które odbywa się podróż).

Paszporty rodziców zachowują ważność. Tracą ją jedynie zawarte w nich adnotacje dotyczące dzieci.

Zmiana dotyczy tylko dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 r. Bowiem od sierpnia 2006 r. stosowana jest zasada „jedna osoba, jeden paszport” i nie ma już możliwości wpisania dziecka do paszportu rodzica.

Konsulowie sprawy paszportowe osób małoletnich, których dane są zamieszczone w paszportach rodziców, realizują priorytetowo oraz podejmują inne działania, które mogą przeciwdziałać powstawaniu utrudnień dla obywatela polskiego z powodu wprowadzonych zmian w tym zakresie.

Opłata za wydanie paszportu osobie małoletniej do 13. roku życia wynosi 30 zł. Opłata za paszport ważny przez 10 lat dla uczniów od 13. roku życia i studentów wynosi 70 zł. Opłata za paszport tymczasowy wynosi 30 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *