Prawo ochrony zwierząt

prawo ochrony zwierząt

Prawo ochrony zwierząt w Polsce

Choć przepisy prawa tworzone są przez ludzi i dla ludzi, to swoim zakresem przedmiotowym obejmują bardzo często znacznie szerszą materię niż tylko relacje między przedstawicielami naszego gatunku. Jednym z przykładów tego są przepisy poświęcone prawnej ochronie zwierząt. Określenie dopuszczalnych i niedopuszczalnych zachowań człowieka względem istot żywych, jakimi są zwierzęta, niewątpliwie jest niezbędne w demokratycznym państwie. Główne założenia systemu ochrony zwierząt w Polsce zawarte są w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

prawa zwierząt

Jakie obowiązki ma właściciel zwierzęcia?

Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. kształtuje różne rodzaje obowiązków właściciela.

Klasyfikacja jest oparta przede wszystkim o kryterium środowiska i przeznaczenia zwierzęcia.

 

prawo ochrony zwierząt - znęcanie się nad zwierzętami

Surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami

Przyjęta została nowelizacja ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Obok wprowadzenia definicji „schroniska” na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że kary wymierzane za znęcanie się nad zwierzętami będą surowsze.

Znowelizowana ustawa o ochronie praw zwierząt zakłada, że za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności. Wymiar kary jest wyższy w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i wynosi trzy lata ograniczenia lub pozbawienia wolności.