Aktualności

reklama zewnętrzna prawo

Reklama zewnętrzna outdoor – aspekty prawne

Wszyscy znają jej charakter, bo codziennie mijają jej nośniki wiele razy. Reklama zewnętrzna z definicji to działania marketingowe, które skupiają się na wysyłaniu treści promowanej poza domem potencjalnego odbiorcy, a zatem w strefie publicznej. To dlatego reklama zewnętrzna jest taka skuteczna, ale jednocześnie budzi sceptycyzm wśród niektórych. Głównym zarzutem jest jej za duża powszechność, która miałaby zaburzać krajobraz otoczenia. Z tego powodu, możliwość jej użycia kodyfikuje prawo. Sprawdźmy, jak kształtuje się relacja reklamy zewnętrznej outdoor pod kątem aspektów prawnych.

monitoring dla firm

Monitoring w firmie, a prawo i RODO

Zadanie, jakie ma spełniać monitoring w firmie jest dość oczywiste. W każdym przypadku chodzi o ochronę, choć może ona mieć różny charakter. Raz jest ona nastawiona na bezpieczeństwo pracownika, by innym razem zabezpieczać mienie firmy.

Czy podgląd aktywności pracownika jest legalny? Jak wygląda monitoring w pracy, a przepisy?

android

ZAiKS chce dodatkowych opłat od smartfonów i tabletów

Organizacje zajmujące się zarządzeniem zbiorowym zarządzeniem prawami autorskimi, na czele z ZAiKSem, wysunęły pomysł nowego podatku, którym miałyby zostać objęte urządzenia nowych technologi takie jak smartfony i tablety. Danina miałaby wynieść od 1 do 3% wartości sprzedaży sprzętu. Propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem branży elektronicznej. Według przedstawicieli tych organizacji (ZAiKS-u, ZPAV i SAWP) po wprowadzeniu nowego podatku nie dojdzie do podwyżki urządzeń elektronicznych. Oponuje Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP „To nie ma żadnego uzasadnienia i oznaczałoby ponoszenie wielokrotnych opłat za te same treści”.

sąd

Krzyż Wschodni – ważny element polityki historycznej i zagranicznej

W sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych znajduje się obecnie ciekawy projekt ustawy, autorstwa grupy posłów PiS, która ustanawia „Krzyż Wschodni” – państwowe odznaczenie nadawane wszystkim tym, którzy nieśli pomoc Polakom oraz obywatelom polskim prześladowanym ze względu na narodowość na dawnych Kresach Wschodnich i na terenie ZSRR w latach 1937 – 1959. Cezurą początkową jest rok 1937, w którym rozpoczęła się tzw. operacja polska NKWD, zorganizowana jako element Wielkiej Czystki w celu zniszczenia żywiołu polskiego na terenach, które zostały po sowieckiej stronie granicy po Traktacie Ryskim z 1921 r. W jej wyniku poniosło śmierć około 110 tys. naszych rodaków. Natomiast rok 1959 to koniec ostatniej fali repatriacji Polaków z dawnych Kresów Wschodnich do Ojczyzny w nowych granicach.

miesiąc

OPZZ chce skrócić tydzień pracy do 38 godzin

Jeden z największych związków zawodowych w Polsce uważa, że za długo pracujemy i chce to zmienić – poinformowała dzisiejsza ,,Gazeta Wyborcza”. ,,Polacy należą do najciężej pracujących narodów Europy, mało tego, statystycznie pracujemy więcej niż Japończycy – trzeba coś z tym zrobić” – mówią związkowcy. Argumentami za wg OPZZ są miedzy innymi zwiększona wydajność pracowników wynikająca z krótszego czasu pracy, zatrudnienie innych ludzi, mniej stresu w pracy. Jednak to zmniejszenie bezrobocia jest głównym hasłem tego pomysłu. Co na to strona przeciwna? ,,Skróćmy czas pracy do 20 godzin” – ironizuje przedstawiciel organizacji pracodawców ,,Lewiatan”. ,, Polacy może i pracują dużo, ale mało wydajnie.

prawnik

SN: aplikant nie może być gorzej traktowany

Bardzo korzystne rozstrzygnięcie dla kandydatów na radców prawnych, ale także m.in. dla kandydatów na adwokatów. Sąd Najwyższy w orzeczeniu o sygn. I PK 164/12 orzekł, że nie mogą oni być gorzej traktowani przez korzystanie ze zwolnień z pracy na czas trwania zajęć – poinformowała dzisiejsza ,,Rzeczpospolita”. Prawo takie dają im ustawa o adwokaturze oraz o radcach prawnych. Pracownica, która była nieobecna w pracy przez dwa dni w tygodniu w związku z aplikacją nie może być pomijana przez to w szkoleniach i awansach. Sprawa dotyczy znacznej ilości pracowników. Przypominamy, że w tym roku do egzaminu przystąpi około 11 tysięcy osób, niemal tyle samo ile w zeszłym.

odblask

Obowiązek używania przez pieszych elementów odblaskowych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach zakładają obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych, poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym. Bez elementów odblaskowych po zmierzchu piesi będą mogli poruszać się jedynie po drogach przeznaczonych wyłącznie dla nich, po chodnikach, a także w strefie zamieszkania. Do tej pory obowiązek używania elementów odblaskowych dotyczył jedynie dzieci do 15. roku życia. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy do noszenia odblasków zobowiązany będzie każdy pieszy.

rower

Nowe oznakowanie tras rowerowych

W środę weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra transportu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Dzięki zamianom w dotychczas obowiązujących przepisach na szlakach rowerowych pojawią się znaki informujące o przebiegu szlaku rowerowego, o zmianie kierunku danej trasy, a także drogowskazy podpowiadające jak dojechać do skrzyżowania dróg. Ponadto na szlakach dla rowerzystów pojawią się także drogowskazy w kształcie strzały podające odległość do celu.

Zmiany w przepisach dotyczą także kierowców. Od tej pory znak A-24 „rowerzyści” ostrzega nie tylko o miejscu gdzie rowerzyści zjeżdżają z drogi dla rowerów na jezdnię lub przez nią przejeżdżają. Może on pojawić się także w miejscach, gdzie ruch rowerzystów jest wzmożony.

sąd

Będzie głosowanie korespondencyjne?

Do laski marszałkowskiej w zeszłym tygodniu trafił projekt nowelizacji kodeksu wyborczego, zakładający wprowadzenie głosowania korespondencyjnego – poinformowała ,,Gazeta Prawna”. Przyglądamy się dziś bliżej temu projektowi. Uprawnienie dotyczyć będzie wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich. ,,Wyborca, który będzie chciał zagłosować korespondencyjnie, będzie musiał wystąpić o wydanie specjalnego pakietu wyborczego” – tłumaczy poseł Platformy Obywatelskiej, Marek Wójcik. Projekt jest o tyle rewolucyjny, że jego poprzednik z 2011 dotyczył tylko osób niepełnosprawnych. Ten ma dotyczyć wszystkich, którzy sobie tego zażyczą.