3 praktyczne zastosowania prawa w działalności gospodarczej
Specyfika polskiej gospodarki i ciągle zmieniające się przepisy prawa, nie tylko podatkowego, wymuszają na przedsiębiorcach konieczność współpracy z profesjonalnymi kancelariami prawnymi, które zajmują się doradztwem i obsługą prawną podmiotów gospodarczych. W swojej działalności z elementami prawa spotyka się każdy przedsiębiorca, a od znajomości przepisów i świadomości prawnej zależy, jak długo będzie w stanie utrzymać się na rynku.
Przeciętny przedsiębiorca, prowadzący firmę z sektora mikro- i małych przedsiębiorstw lub jednoosobową działalność gospodarczą, ma zwykle do czynienia z prawem cywilnym, administracyjnym, finansowym i prawem pracy. Z większa ilością przepisów stykają się duże i rozbudowane spółki, które, ze względu na charakter działalności, często korzystają z pomocy prawnej.
Spis treści
Fuzja, przekształcenie lub przejęcie przedsiębiorstwa
Naturalnym procesem w życiu przedsiębiorstwa jest jego rozwój, który prowadzi do przekształcenia formy prawnej podmiotu gospodarczego, jego sprzedaży lub fuzji z innym przedsiębiorstwem. Aby proces ten był przeprowadzony bez zakłóceń i zgodnie z prawem, konieczna jest współpraca specjalistów kilku dziedzin – prawników, doradców podatkowych i doradców finansowych. Jej efektem powinna być bezpieczna dla właścicieli przedsiębiorstwa umowa, która zabezpiecza w pełni ich interesy i nie naraża na nieprzyjemne konsekwencje prawne.
Udział prawników w tego typu transakcjach jest nieodzowny, szczególnie wtedy, kiedy dotyczy ona spółek o skomplikowanej sytuacji prawnej i finansowej. Na wielu stronach Kancelarii Adwokackich, często zawarte są, informacje związane ze sposobami przekształcania i sprzedaży jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek prawa handlowego.
Prawo kontraktowe
Podpisywanie umów i kontraktów z kontrahentami lub dostawcami towarów i usług to codzienność polskiego przedsiębiorcy. Niektóre z nich są stosunkowo proste, jak umowa o usługi telekomunikacyjne, a inne bardzo skomplikowane, jak kontrakt związany z eksportem towarów poza obręb Unii Europejskiej. Podstawowym aktem, który reguluje zasady zawierania umów i kontraktów jest Kodeks Cywilny.
Trzeba jednak pamiętać, że zawiera on ogólne wskazówki, dotyczące konstruowania poszczególnych zapisów umowy, a nie narzuca przedsiębiorcom konkretnych rozwiązań, dlatego każda umowa, która może zaważyć na dalszym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, powinna być opracowana przez prawnika.
Windykacja należności
Prowadzenie firmy wiąże się również z odzyskiwaniem należności od kontrahentów, którzy zalegają ze spłatą swoich zobowiązań wobec przedsiębiorstwa. Pomoc prawna w tym zakresie może mieć charakter kompleksowy, jak Windykacja przedsądowa i procesowa prowadzona przez Kancelarię Adwokacką , lub jedynie częściowy – wtedy kancelaria prawna udostępnia usługi z zakresu windykacji prewencyjnej lub przeprowadza poszczególne etapy windykacji polubownej, przedsądowej, sądowej nakazowej i ponakazowej albo masowej.
Prawnicy dokonują również ustaleń majątkowych oraz wspierają wierzycieli w odzyskiwaniu należności.
Inne dziedziny prawa w działalności gospodarczej
W zależności od specyfiki działalności, przedsiębiorcy muszą dostosować się do przepisów z zakresu prawa spadkowego, autorskiego, nowych technologii, prasowego i ochrony dóbr osobistych. Szczególnie problematyczne wydają się być prawo własności intelektualnej oraz ochrona dóbr osobistych, które dotyczą wartości niematerialnych.
Kancelaria windykacyjna promowana w artykule jest z Rzeszowa. Gdyby ktoś był z czytelników z okolic śląska i Katowic, to polecam bardzo dobrą firmę windykacyjną – https://volenti.pl/windykacja/
Mają bardzo rozwinięte kontakty i skuteczne metody windykacji należności.