skazany

35 tysięcy skazanych w Polsce unika zakładów karnych

Ponad 70 tys. wyroków więzienia jest dziś niewykonywanych, a 35 tys. skazanych przebywa na wolności, mimo że termin stawienia się w zakładzie karnym dawno minął – podaje „Rzeczpospolita”. W polskich więzieniach przebywa dzisiaj 83 858 skazanych. Tymczasem mają one 
83 486 miejsc. Sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby sądy nie zawieszały ok. 60 proc. wszystkich wyroków (to najwięcej w Europie) i częściej wysyłały listy gończe za skazanymi, którzy nie stawili się w więzieniu.

Są przypadki zawieszeń nawet kilkudziesięciu wyroków wydanych na tę samą osobę. Ponad 700 osób ma na koncie osiem zawieszonych wyroków, a tysiące po dwie, trzy kary. Ustawowo każdemu więźniowi w Polsce przysługuje 3m2 w celi. Jednak często nie ma to pokrycia w rzeczywistości.

Warto dodać, że więźniowie mają możliwość wystąpienia ze skargą przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu. Trybunał często orzeka o naruszeniu przez Polskę art. 3 Konwencji Europejskiej zakazującego tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Na tej podstawie skazani mogą domagać się odszkodowania za zbyt mały metraż przypadający w celi a odszkodowania liczone są w tysiącach euro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *