Adwokat i prawo spadkowe

Adwokat i prawo spadkowe – najważniejsze informacje

Śmierć towarzyszy nam od zawsze, bo niestety jest to nieuchronny koniec dla każdego z nas. Nie ma co z tym dyskutować. Dlatego też jednym z pierwszych praw, które powstało w naszej cywilizacji, jest prawo dotyczące spadków. Nawet w bardzo prymitywnych kulturach i społecznościach, naturalnym był fakt, że po śmierci majątek i dobra przechodzą w ręce najbliższych. Często nie było to w żaden sposób spisywane czy uważane za prawo, tylko było naturalną koleją rzeczy. Obecnie jest to już, jednak dokładnie opisane i obowiązują nas pewne procedury.

Czy do spadku potrzebny jest adwokat

Czy biorąc pod uwagę to, że jest to sprawa dotycząca przepisów potrzebna nam jest pomoc osoby zajmującej się tego typu pomocą? Okazuje się, że wiele osób nie wie, więc często wpisywanym hasłem jest na przykład „adwokat Gdańsk prawo spadkowe”. A jaka jest odpowiedź? Przy prostych sprawach i czystych formalnościach, raczej nie potrzeba nam tego typu osoby, jednak życie proste nie jest, a czasami banalne sprawy mogą urosnąć do rangi problemów. Wtedy też warto poradzić się lub zatrudnić adwokata czy radę prawnego.

Adwokat – prawo spadkowe i brak testamentu

Brak testamentu to jedna z częstych sytuacji, jeżeli chodzi o podział majątku osoby zmarłej. W takim przypadku istnieje podstawowe prawo dziedziczenia. Mówi ono o tym, że dobra majątkowe przechodzą w pierwszej kolejności na współmałżonka i dzieci. Jeżeli osoba ta nie miała potomstwa, spadek dzielony jest na małżonka i rodziców. Ostatecznie, jeżeli zmarły był osobą żyjąca samotnie i nieposiadającą rodziny, spadek przejmuje gmina, w której ostatnio zamieszkiwał. Niby wszystko jest banalnie proste, jednak może zdarzyć, że osoby dziedziczące będą twierdziły, że jedna z nich nie powinna otrzymać części spadku. Wtedy też można przed sądem próbować udowadniać, że osoba ta jest niegodna dziedziczenia. Może wtedy się przydać adwokat (Gdańsk) i prawo spadkowe powinno być dla niego specjalizacją, inaczej może być trudno.

Adwokat – prawo spadkowe a spisany testament

Według polskiego prawa testament jest formą dziedziczenia mającą pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. I nie ma tu za dużo dodatkowych możliwości. Każdy adwokat (Gdańsk) od prawa spadkowego informuje, że jest to ciężka do podważenia sprawa, jeżeli ktoś nie zgadza się z jego treścią. Jedyna opcja zmiany postanowień może nastąpić przy udowodnieniu, że zmarły był zmuszony do napisania tego dokumentu lub nie był w pełni świadomy, jak działa testament lub że przepisuje swój majątek na tę konkretną osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *