smoleńsk

Akt oskarżenia ws. organizacji lotu do Smoleńska

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w Warszawie będzie niedługo rozpoznawał sprawę karną, na skutek wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia w sprawie organizacji przez cywilnych urzędników lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Na chwilę obecną nie podano, kto wniósł taki akt oskarżenia, ani kto konkretnie został oskarżony. Jak wskazuje art. 55 k.p.k. w razie powtórnego wydania przez prokuratora postanowienia o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania w wypadku uchylenia postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego, pokrzywdzony może w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu wnieść akt oskarżenia do sądu, dołączając po jednym odpisie dla każdego oskarżonego oraz dla prokuratora. Jest to instytucja subsydiarnego aktu oskarżenia.

Brak znamion przestępstwa?

Jak informuje serwis lex.pl prowadzone przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga śledztwo ws. organizacji przez cywilnych urzędników lotów premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska z 7 i 10 kwietnia 2010 r. zostało umorzone prawomocnie na początku listopada z uwagi braku znamion przestępstwa.

Warto pamiętać, iż po wpłynięciu subsydiarnego aktu oskarżenia, Sąd sprawdza wymogi formalne i zwraca się o nadesłanie akt do prokuratury, celem zebrania materiału dowodowego. Następnie sprawa zostaje zarejestrowana i prowadzona według zasad ogólnych procesu karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *