usługa prawnicza

Ceny usług prawniczych

Z oceną kwoty, jaką musimy zapłacić za usługi prawnika, jest jak z podaniem średniej ceny jakiegokolwiek produktu w sklepach. Niby wszędzie towar ten sam, ale cena, jaką musimy zapłacić, potrafi różnić się od siebie czasem o kilkadziesiąt procent.

To z pozoru ignoranckie porównanie w rzeczywistości dość dobrze oddaje trudności w odpowiednim podaniu kwoty wynagrodzenia, które pobiera dany reprezentant bądź obrońca.

Po porównaniu kilku kancelarii możemy dokonać jednak pewnego podziału, który pomoże nam wyliczyć średnie ceny.

Usługi nieprocesowe

Chodzi tutaj o wszelkie przygotowywanie umów, ich analizę, udzielanie porad prawnych, przygotowywanie projektów umów, a także mediacje i negocjacje. Ceny wahają się tutaj od 50 do 300 zł za daną usługę, w zależności od tego, jaka to sprawa, kto ją prowadzi oraz jakiego nakładu pracy wymaga.

Usługi procesowe

W przypadku usług procesowych ceny znacznie wzrastają. Pod tym pojęciem rozumiemy prowadzenie wszelkiego radzaju spraw, począwszy od obrony w procesie karym, poprzez reprezentację w postępowaniu cywilnym, na sprawie rozwodowej skończywszy. Relatywnie najdroższa jest obrona przed sądem karnym. Cena takiej usługi zaczyna się od 2000 zł, ale honoraria w wysokości kilkunastu tys. zł. również nikogo nie dziwią.

Sama reprezentacja procesowa jest nieco tańsza, opłaty zaczynają się od około 200 zł (podobną kwotę kosztuje reprezentacja przed organami administracji publicznej). Nie dotyczy to jednak spraw rozwodowych, gdyż za taką usługę możemy zapłacić nawet do kilku tysięcy złotych.

Prowadzenie spraw o roszczenia pieniężne, odszkodowania

Przy tych sprawach do wynagrodzenia prawnika dochodzi procent kwoty o jaką toczy się sprawa. Gdy chodzi o  niskie kwoty (tj. do ok. 10 tys. zł) wynagrodzenie reprezentanta wyniesie około około 15 procent. Jednak przy sprawach o większe kwoty procent ten maleje, ale do wynagrodzenia dochodzi opłata zwykła (np. 5 tys. zł plus 8 % kwoty). Im wyższe roszczenie, tym niższy procent oraz wyższe wynagrodzenie zwykłe.

Opłata za godzinę pracy prawnika

Prawnik może również pobierać opłaty za godzinę swojej pracy. Tutaj właśnie mamy do czynienia z największym zróżnicowaniem kwot.

Cena usługi może wynosić poniżej 50 zł. Jednak w przedziale 100-500 zł za godzinę znajdzie się zapewne większość kosztów obsługi renomowanych kancelarii. Z kolei za stałą obsługę prawną reprezetant będzie wymagał od około 500 zł do kilku tysięcy za miesiąc pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *