rowerzysta

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Mamy lato! Sezon rowerowy już dawno się rozpoczął. Większość cyklistów już w kwietniu rozpoczęła dwukołowy podbój miasta, nie wspominając o tych, którzy używają jednośladów cały rok nie zważając na nasz klimat. W Polsce poruszanie się rowerem po jezdni nadal sprawia trudność wielu rowerzystom. Liczba ścieżek rowerowych wciąż rośnie, jednak nie zawsze możliwe jest dotarcie nimi do wybranego miejsca, a wówczas rowerzysta porusza się chodnikiem lub ulicą. Są i tacy, którzy jeżdżą po chodniku dla samej adrenaliny. W tym miejscu nasuwa się pytanie: czy można jeździć rowerem po chodniku?

Rowerem po chodniku jeździć nie wolno

Rowerzysta ma obowiązek poruszania się ścieżką rowerową, jeżeli taka ścieżka jest wytyczona wzdłuż drogi w kierunku, w którym podąża. Od każdej zasady istnieje wyjątek, co występuje i w tym przypadku.

Zgodnie z art. 33 ust. 5 ustawy Prawo i ruchu drogowym kierujący rowerem może skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy;

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
  • Osoba kierująca rowerem, która korzysta z chodnika lub drogi dla pieszych powinna jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta naruszający przepisy o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych musi liczyć się z koniecznością zapłaty mandatu w wysokości 50 złotych.

Podstawa prawna:

  • Ustawa Prawo o ruchu drogowym art. 33 ust.5 pkt.1-3, ust.6,
  • Kodeks wykroczeń art.90, 97.
Czy można jeździć rowerem po chodniku?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *