Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Prawo pracy szczególnie chroni kobiety w ciąży. Z jednej strony jest to zrozumiałe, wszak owa ochrona im się należy, ale z drugiej strony – nie ma się co oszukiwać, czasami dochodzi do nadużyć. Wielu przedsiębiorców opowiadało, że zaraz po zatrudnieniu pracowniczki, a dokładnie kolejnego dnia przenosiła ona L4 z powodu ciąży. Tutaj pojawia się więc pytanie: czy można zwolnic kobietę w ciąży?

Ochrona prawna dla kobiet w ciąży

Tak jak już wspominaliśmy kobiety w ciąży są chronione i zasadniczo nie można ich zwolnić. Przepisy w tym przypadku są bardzo precyzyjne i zakładają, że pracodawca nie tylko nie może wypowiedzieć umowy, ale też jej rozwiązać jeżeli pracownica jest w ciąży bądź też w trakcie urlopu macierzyńskiego. Na szczęście są pewne wyjątki od tego przepisu, ale pracodawca musi jeszcze uda się do organizacji związkowej jeżeli takowa istnieje. Zasadniczo zwolnienie jest bardzo trudne. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie tylko pracowniczki często próbują oszukać pracodawcę, ale też pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych ostentacyjnie pytają o to, czy kandydatka chce mieć dzieci, choć rzecz jasna jest to nielegalne. Dochodzi też do tego, że kobieta w wieku rozrodczym niemal od razu skreślana jest z listy potencjalnych kandydatów, bo pracodawca obawia się, że zapewne zaraz po zatrudnieniu pojawi się z L4 i informacją o ciąży. Niestety obie strony grają w tym temacie nie fair i cierpią na tym uczciwe osoby.

Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Kobietę w ciąży można zwolnić tylko w uzasadnionych przypadkach. Informacje zawarte są w kodeksie pracy. Jednak bywają sytuacje, że osoba zwolniona uznaje, iż niesłusznie została zwolniona i w takim przypadku może walczyć o swoje prawa, jednak tutaj przyda się pomoc adwokata od spraw pracy (LINK gdzie uzyskasz pomoc). Skoro to już wiadomo, to czas poznać sytuacje, gdy kobieta może zostać zwolniona. Otóż może do tego dojść jeżeli naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze. Przy tym musi być to naprawdę ciężkie naruszenie, które przyczyniło się do potencjalnych niebezpiecznych następstw bądź też je spowodowało. Oczywiście można też zwolnić kobietę w ciąży, jeżeli w czasie zatrudniania na umowę o pracę popełniła przestępstwo, które utrudnia albo też uniemożliwia jest dalsze zatrudnienie na zajmowanym wcześniej stanowisku. Jeżeli pracownik zostanie skazany prawomocnym wyrokiem bądź też jego przestępstwo jest oczywiste, to również można go zwolnić. Jest jeszcze jedna potencjalna przyczyna zwolnienia i dotyczy sytuacji, gdy pracownik utracił uprawnienia, które są konieczne do zajmowania danego stanowiska pracy.

A co z upadłością? Czy wtedy można zwolnić pracowniczkę?

Jest jedna sytuacja, która pozwala na zwolnienie kobiety w ciąży bez względu na jej stan i jest to przypadek, gdy przedsiębiorca ogłasza upadłość, bądź też jest zmuszony do likwidacji firmy. W takim przypadku zwolnieniu podlega każdy pracownik i to nawet w sytuacji, gdy posiada potencjalną ochronę przed zwolnieniem. Można więc zwolnić także kobietę ciężarną. Oczywiście tak jak wcześniej wspominaliśmy pracodawca mimo wszystko jest zobowiązany do konsultacji z organizacją związkową. Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja, gdy w firmie są zwolnienia grupowe. Wtedy pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające, czyli zmianę warunków płacy i pracy. Zatem jak można zauważyć ochrona przed zwolnieniem jest realizowana tylko częściowo. Ale jednak w żądnym przypadku nie można pogorszyć kobiecie statusu materialnego, a to oznacza, że kobiecie będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia.

Wniosek…

Jeżeli kobieta uważa, że została niesłusznie zwolniona z pracy to może starać się o odszkodowanie czy przywrócenie do pracy. Oczywiście w takiej sytuacji warto udać się do adwokata. Warto też wiedzieć, że w przypadku kobiet w ciąży dopuszczalne jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. I takie rozwiązanie może być zaproponowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracowniczkę. To dobra alternatywa dla zwolnienia dyscyplinarnego, które wiadomo jest ostatecznym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *