Czy na budowę szklarni konieczne jest pozwolenie?

Czy na budowę szklarni konieczne jest pozwolenie?

Szklarnie coraz częściej pojawiają się na działkach czy ogródkach przydomowych. Nic w tym dziwnego, skoro uprawa warzyw, owoców i ziół w szklarniach doskonale się wpisuje w tak popularne w ostatnim czasie trendy proekologiczne. Ponadto łatwiej hodować nawet najbardziej wymagające rośliny. Warto zatem przybliżyć aspekty prawne związane z tego typu obiektem i zastanowić się, czy pozwolenie na budowę szklarni jest potrzebne.

Opłacalna inwestycja w zdrowie swoje i najbliższych

Eksperci są zgodni – podstawą zdrowego stylu życia okazują się dwa czynniki. Pierwszym z nich jest aktywność fizyczna. Drugim natomiast dieta, w której dominują warzywa. Własna szklarnia zapewni oba, i to przez cały rok. Nie ma konieczności wygospodarowania wielkiej przestrzeni, aby ją postawić. Ważne jedynie, aby teren był płaski i dobrze nasłoneczniony. Pozostaje jeszcze kwestia regulacji prawnych, o czym poniżej.

szklarnie gotowe

Budowa szklarni – pozwolenie czy zgłoszenie?

Obowiązujące aktualnie zapisy prawa budowlanego bardzo wyraźnie wskazują, co należy zrobić przed rozpoczęciem budowy szklarni.

Jeżeli jej powierzchnia maksymalna nie przekracza 35 m2, to nie obowiązuje wymóg uzyskania pozwolenia budowlanego. Jednak takich szklarni nie może być więcej niż dwie na każde 500 m2 powierzchni danej działki.

Trzeba natomiast pamiętać o innych formalnościach. Co najmniej 30 dni przed zaplanowanym początkiem prac należy zgłosić zamiar budowy szklarni w stosownym urzędzie. W zależności od miejsca zamieszkania jest to urząd miasta bądź starostwo powiatowe.

Dokument zgłoszenia powinien zawierać informację o planowanym terminie rozpoczęcia budowy, a także przedstawiać zakres prac oraz wykorzystaną technologię. Do stawiania szklarni można przystąpić po 30 dniach od momentu przedłożenia dokumentu zgłoszeniowego, na podstawie tak zwanej milczącej zgody.

Kiedy pozwolenie na budowę szklarni jest jednak konieczne?

Zgłoszenie dotyczy wyłącznie szklarni przydomowych, których powierzchnie nie przekracza 35 m2, a ich liczba nie wynosi więcej niż dwie na 500 m2.

Większe szklarnie przemysłowe wymagają już uzyskania pozwolenia na budowę, co wiąże się ze spełnieniem kilku formalności. Przede wszystkim niezbędne jest sporządzenie projektu szklarni, który dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę.

To nie wszystko, ponieważ należy złożyć również oświadczenie o prawie do posiadania konkretnej nieruchomości na cele budowlane, przedstawić mapę sytuacyjno-wysokościową oraz dodatkowe dokumenty, wynikające z mocy prawa miejscowego np. związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Opracowano:

Sklep Arlen Team
Al. Jerozolimskie 81 lok. 7.10
02-001 Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *