energia

Energetyczny Poznań. Rynek energetyczny w nowej perspektywie

W dniach 24 – 25 kwietnia 2012 r. odbyła się w Poznaniu ogólnopolska konferencja pt. „Rynek energetyczny w nowej perspektywie.” Wydarzenie to było kontynuacją Międzynarodowej Konferencji Prawa Energetycznego, która w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2011 roku zgromadziła w Poznaniu 250 uczestników z 12 krajów. Organizatorzy włożyli wiele pracy, aby i w tym roku dyskusja była prowadzona na równie wysokim poziomie. Zaproszeni prelegenci pozwalali przypuszczać, że ich wysiłek nie pójdzie na marne, dlatego na tym spotkaniu nie mogło zabraknąć również redakcji PrawoProsto.pl.

Przez dwa dni w nowoczesnej auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza poruszane były tematy dotyczące ewolucji rynku energii w Polsce oraz Unii Europejskiej. Uczestnicy konferencji zastanawiali się nad aktualnymi problemami z zakresu energetyki oraz prawdopodobnym oddziaływaniem zaproponowanych rozwiązań w najbliższej przyszłości. Konferencja zorganizowana przez członków ELSA Poznań została podzielona na cztery niezależne panele, z których każdy koncentrował się na innej perspektywie tego jakże trudnego zagadnienia, jakim jest rynek energetyczny.

Obrady zostały zapoczątkowane wystąpieniami specjalistów, którzy wypowiadali się w sprawie wspólnego rynku energii w Unii Europejskiej. Kolejny panel poświęcony był próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy w dobie kryzysu zasadne jest poświęcanie środków finansowych na rozwój ekologicznych źródeł energii. W mojej opinii ta część konferencji była najciekawsza, a kwestie wprowadzania polityki niskoemisyjnej oraz wspierania tzw. Odnawialnych Źródeł Energii wywołały spore zaciekawienie wśród zgromadzonych uczestników.

Drugi dzień rozpoczął się od scharakteryzowania sektora energetycznego w Polsce oraz zdefiniowania wyzwań, jakie stoją przed największymi przedsiębiorstwami w najbliższych latach. Ostatni panel konferencji dotyczył bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po wielu godzinach wykładów mogłoby się wydawać, że uczestnicy byli już zmęczeni. Nic bardziej mylnego, ponieważ wiele emocji dostarczyła zacięta dyskusja, wktórej uczestniczyli zaproszeni eksperci, jak i osoby z sali.

Ostatecznie prelegenci wystąpili przed audytorium składającym się z ponad 150 osób. W auli Collegium Iuridicum Novum spotkali się przedstawiciele nauki, urzędnicy kompetentni w sprawach energii, osoby reprezentujące podmioty działające w sektorze energetycznym oraz wielu studentów z różnych ośrodków akademickich. Zainteresowanie jakie wzbudziła konferencja świadczy o istotności problemów energetycznych przed jakimi stoi nie tylko Polska, ale też cała Europa w XXI wieku. Obecność tak wielu gości z zupełnie różnych środowisk daje nadzieję, że problemy te nie zostaną pozostawione samym sobie.

Osobiście liczę, że organizatorom wystarczy zaangażowania na zorganizowanie kolejnej edycji konferencji za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *