unia europejska

Europejska recepta

W październiku 2013 roku w państwach członkowskich UE ma zacząć obowiązywać dyrektywa o transgranicznym leczeniu, która wprowadza europejską receptę, czyli druk możliwy do zrealizowania poza granicami państwa, w którym został wystawiony. Dzięki nowej regulacji recepty, które wystawiono w polskiej przychodni mogą zostać zrealizowane w aptekach innego kraju członkowskiego UE. Nowe przepisy zobowiązują lekarzy do umieszczania na recepcie międzynarodowej nazwy leku, czyli łacińskiej nazwy danej substancji. Obecnie lekarza wypisując recepty posługują się najczęściej handlowymi nazwami leków, co niewątpliwie może stanowić problem przy realizacji europejskiej recepty, ze względu na odmienne nazwy danego leku w poszczególnych krajach.

Jeżeli określony lek jest refundowany w Polsce, wówczas chory może ubiegać się o należną refundację w NFZ. W tej sytuacji NFZ powinien mu zwrócić tyle, ile musi dopłacić do danego leku chcąc wykupić go w aptece na terenie naszego kraju. Warunkiem uzyskania zwrotu jest dostarczenie do NFZ kopii recepty oraz rachunku z apteki, w której ją zrealizowano.

Jednocześnie Komisja Europejska podkreśla, iż europejska recepta powinna zawierać dane kontaktowe lekarza, który ją wystawił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *