urzędnik

Ile zarabiają urzędnicy

Zarobki w strefie budżetowej rosną szybciej niż zarobki w strefie przedsiębiorstw. Dlatego w porównaniu do roku 2012, w mijającym roku urzędnicy cieszyli się z 3,8 podwyżki.

Nie można także zapominać o ,,trzynastkach”. A ile dokładnie zarabiają m.in. pracownicy urzędów?

 

,,Związek Przedsiębiorców i Pracodawców” opracował kilka miesięcy temu ,,Raport Płacowy. Polska i Świat”, w którym wyraźnie widać różnicę w zarobkach pracowników różnych placówek.

Najwięcej zarabiają pracownicy placówek dyplomatyczno-konsularnych na świecie – 7226 brutto. Zaraz za nimi są pracownicy resortów. Urzędnicy pracujący w ministerstwach zarabiają nieco ponad 7000 zł brutto.

Trzeba jednak pamiętać, że zarobki w poszczególnych resortach mogą się różnić nawet o 2000 złotych. Najlepiej jest w MSZ. Najgorzej, w Ministerstwie Skarbu Państwa. 6350 zł brutto to z kolei średnia płaca pracownika Urzędu Kontroli Skarbowej.

Na szczeblu wojewódzkim najlepiej opłacani pracownicy to urzędnicy Urzędu Wojewódzkiego. Ich pensja wynosi 4500 zł brutto.

Dużo gorzej jest już jednak w urzędach powiatowych i wojewódzkich organów administracji zespolonej. Tam pensje wahają się od 3677 do 2946 zł brutto. Urzędniczą elitą, jeśli chodzi o zarobki to burmistrzowie, starostowie oraz wojewoda. Ich zarobki oscylują wokół 10 tys. złotych.

Najniższe zarobki otrzymują pracownicy początkujący, dopiero zaczynający pracę w urzędzie np. gminy. Tam pierwsza pensja wynosi 1600 – 2200 złotych. Pensja ta jest tak niska, ponieważ nie przysługują mu żadne dodatki, które w przypadku powyższych odpowiedników wynoszą nawet do 30% wysokości zarobków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *