bezrobocie

Informacja o bezrobociu rejestrowanym w Polsce – stan na koniec marca 2012 r.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami analityków ostatnia publikacja Głównego Urzędu Statystycznego dotycząca sytuacji na rynku pracy pokazuje poprawę odczytów. Jednak zmiany najistotniejszych danych są nieznaczne. Na koniec marca stopa bezrobocia wyniosła 13,3% i była jedynie o 0,2 punktu procentowego niższa w porównaniu do odczytu na koniec lutego. Obecnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 2141,9 tysięcy osób. Chociaż wyniki te są lepsze od informacji zaprezentowanych miesiąc temu, to w dalszym ciągu dane płynące z polskiego rynku pracy są niepokojące, a analogiczne odczyty nieco wyższe od notowanych rok temu.

Gdzie najmniejsze bezrobocie?

Podobnie do sytuacji sprzed miesiąca i również w tej samej kolejności najlepszą sytuacją charakteryzują się kolejno województwa: wielkopolskie, mazowieckie, śląskie i małopolskie. Teoretycznie miastem, w którym najszybciej można znaleźć zatrudnienie jest Warszawa, gdzie stopa bezrobocia wynosi 4%.

Również Poznań, Katowice, Kraków i Wrocław odznaczają się wartością stopy bezrobocia poniżej 6%. Spoza grupy miast wojewódzkich bardzo dobrą kondycją lokalnego rynku pracy może pochwalić się Sopot. Nadmorski kurort od wielu lat znajduje się w czołówce klasyfikacji ośrodków o najniższej stopie bezrobocia, a w marcu osiągnął wynik na poziomie 4,4%.

Aż w sześciu województwach stopa bezrobocia utrzymuje się powyżej 15%. Z drugiej strony, w każdym z nich odnotowano poprawę sytuacji, a pozytywna tendencja powinna oddziaływać również w kolejnych miesiącach.

W marcu negatywny trend stopniowego wzrostu stopy bezrobocia został zatrzymany. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmniejszyła się o 26,3 tysięcy osób. Biorąc pod uwagę sezonowość rynku pracy w Polsce, wynikającą z cykliczności etapów prac rolnych, oraz fakt, iż do Mistrzostw Europy w piłce nożnej pozostało już niewiele czasu, można oczekiwać znacznej poprawy wyników zatrudnienia w przyszłych publikacjach GUSu. Zdaniem niektórych analityków przy organizacji Euro 2012, w sektorach gastronomii, hotelarstwa i handlu, pracę znajdzie prawie 100 tysięcy osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *