bank kredyt

ING i PKO BP stosowały niedozwolone klauzule

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone kolejne 6 postanowień zakwestionowanych przez UOKIK – poinformowała dzisiaj ,,Rzeczpospolita”. Wśród postanowień, które sąd uznał za zakazane, znalazła się między innymi klauzula stosowana przez Bank PKO, która uzależniała ważność zmiany lub odwołania pełnomocnictwa złożonego przez klienta od potwierdzenia tego faktu przez bank.

Zgadzając się z argumentami UOKiK sąd stwierdził, że bank uzależnia w ten sposób zmianę lub odwołanie pełnomocnictwa wyłącznie od swojej decyzji. Wg UOKiK, stosowanie tego postanowienia prowadzi do ograniczania konsumentowi możliwości zarządzania własnymi pieniędzmi, kiedy nie mógł tego robić osobiście.

Z kolei wśród klauzuli ING, które zostały uznane za niedozwolone, znalazły się dwa postanowienia zastrzegające, że, wypłata z rachunku IKE oraz transferowa może spowodować pomniejszenie w razie śmierci Oszczędzającego w okresie 12 miesięcy od dnia jej dokonania, gwarantowanej sumy ubezpieczenia o równowartość wypłaty transferowej.

Zdaniem UOKiK, wypłata z rachunku IKE oraz wypłata transferowa nie mogą być podstawą do dokonania redukcji świadczeń ubezpieczeniowych, ponieważ należą do zdarzeń wynikających z umowy z ubezpieczycielem.

Z rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *