Innovation box, czyli co warto wiedzieć o nowym podatku?

Innovation box, czyli co warto wiedzieć o nowym podatku?

Innovation box to określenie stosunkowo nowego podatku, który wszedł w życie od dnia 1 stycznia 2019 roku. Z pewnością słyszeli o nim przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad inwestycją w nowe technologie i prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Jest to ciekawa propozycja, z której warto skorzystać, by obniżyć stawkę podatku dochodowego.

Innovation box – co to jest?

Można powiedzieć, że innovation box jest rodzajem zachęty podatkowej dla określonych przedsiębiorców. Dotyczy firm, które prowadzą działalność naukową i badawczą, czerpiąc dochody z praw własności intelektualnej. Dla przykładu, taką działalnością może być sprzedawanie lub udostępnienie różnego rodzaju autorskich programów czy wynalazków. Inną nazwą ulgi jest także IP Box- pozwala ona na zmniejszenie stawki podatku dochodowego z 19% aż do 5%. W celu skorzystania z ulgi, przedsiębiorstwo musi jednak spełniać określone warunki.

Kto może skorzystać z ulgi IP box?

IP box to ulga, która nie jest dostępna dla każdego – przedsiębiorcy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą spełniać określone warunki. Zrozumienie zasad korzystania z ulgi sprawiało sporo problemów, dlatego 15 lipca 2019 roku Ministerstwo Finansów wydało specjalne oświadczenie, mające na celu tłumaczenie zasad korzystania z IP box. Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności badawczo – rozwojowej, muszą wytwarzać kwalifikowane IP lub korzystać z niego na zasadzie umowy licencyjnej. Wymagane jest opodatkowanie działalności na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Do ulgi nie zakwalifikują się osoby opodatkowane za granicą oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W celu skorzystania z IP box wymagane jest ponadto prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych. Wszelkie transakcje związane z dochodami z kwalifikowanych IP muszą być ewidencjonowane w taki sposób, by można było z nich wyodrębnić przychody, koszty uzyskania przychodu czy ewentualne straty. Jak widać, obniżenie stawki podatku wymaga dokładnego zrozumienia przepisów i dostosowania się do nich, jednak jest to możliwe przy okazaniu chęci i zainteresowania ze strony samych przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *