PIT 37 - mini kompendium wiedzy

Jak wypełnić i wysłać PIT-37 poprzez system e-Deklaracje?

Wypełnienie i wysłanie deklaracji PIT 37 wcale nie musi wiązać się z długotrwałym i skomplikowanym uzupełnianiem wszystkich niezbędnych pozycji formularza, a następnie wielogodzinnym oczekiwaniu na przyjęcie deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Wręcz przeciwnie – można to zrobić nawet w kilka minut. Wystarczy jedynie mieć dostęp do aplikacji e-pity, a także posiadać… w miarę szybkie łącze internetowe.

Od programu trzeba zacząć!

Program do wypełniania i wysłania PIT 37 można pobrać ze strony www.e-pity.pl lub też – po wejściu na tą stronę – otworzyć go w wersji dla przeglądarek internetowych. Po jego uruchomieniu można wybrać jedną z trzech dostępnych opcji:

1. Kreatora PIT – jest to najprostszy sposób wypełnienia deklaracji. Kreator poprowadzi podatnika przez wszystkie zawiłości deklaracji PIT 37, a następnie pomoże w wybraniu prawidłowych odpowiedzi na zadawane przezeń pytania. Warto podkreślić, że na ich podstawie zostanie sporządzona gotowa deklaracja, którą w najlepszym razie wystarczy zapisać i przesłać wprost do systemu internetowego.

Uwaga! W oknie kreatora istnieje odnośnik do automatycznego wczytania deklaracji PIT PFR wprost z zasobów Ministerstwa Finansów. Jest to najprostsza i najszybsza droga do wygenerowania gotowej deklaracji!

2. Aktywnych deklaracji – są to po prostu gotowe deklaracje PIT, w których należy wypełnić poszczególne pola. Zadaniem aplikacji będzie tu obliczenie np. podatku należnego, a także innych kwot, które musiałby własnoręcznie obliczać podatnik. Warto też dodać, że jest to rozwiązanie znacznie bardziej skomplikowane, od wypełniania deklaracji w ramach kreatora.

Zobacz także:

Program do rozliczania PIT a wybór OPP

W aplikacji e-pity podatnik nie jest zmuszony do wyboru określonej organizacji pożytku publicznego. Wręcz przeciwnie – tutejsza lista podmiotów jest bardzo rozbudowana i w zasadzie kompletna. A jeśli podatnik chce przesłać środki na konto organizacji, której nie ma na wspomnianej liście, może to łatwo zrobić poprzez wpisanie jej numeru KRS do odpowiedniego okna. Jeśli wybrana OPP faktycznie istnieje w systemie, to w tym momencie informacje na jej temat wyświetlą się w odrębnym oknie aplikacji.

Jak wysłać e-deklarację?

Wypełnienie PIT 37 za pomocą programu e-pity jest bardzo proste. Tak samo jest z jego wysłaniem do systemu e-Deklaracje, działającego w ramach Portalu Podatkowego. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w przycisk „Wyślij e-deklarację”, a następnie wprowadzić kwotę przychodu z PIT-a składanego w roku ubiegłym. Jest to prosty sposób na weryfikację autentyczności wybranej deklaracji, jak i osoby, która chcę ją przesłać do systemu. Po wprowadzeniu kwoty przychodu warto też podać swój adres mailowy, gdyż dzięki temu podatnik będzie mógł otrzymać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Po kliknięciu w przycisk „Pobierz i Wyślij”, deklaracja zostanie przesłana do systemu. Jeśli jej treść zostanie prawidłowo zweryfikowana przez system, wysyłający je podatnik otrzyma wspomniane Poświadczenie i to już po maksymalnie kilku godzinach.

Podsumowując, wypełnianie i wysyłanie deklaracji podatkowej przez program e-pity jest proste, a zarazem bardzo szybkie. Jeśli chcą Państwo wiedzieć więcej na temat tego procesu, jak i samego programu, zachęcamy do odwiedzenia strony e-pity.pl, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *