Jak znaleźć dobrego adwokata?

Znalezienie specjalisty w danej dziedzinie zwykle jest dosyć trudne. Ta sama zasada dotyczy adwokatów i radców prawnych. I choć w każdym średnim mieście jest co najmniej kilkanaście kancelarii adwokackich, to wybór „tej jedynej” nie zawsze jest prosty i… trafny. Czym zatem sugerować się przy wyborze adwokata? Na co położyć szczególny nacisk już na etapie pierwszej rozmowy? Jak znaleźć dobrego adwokata? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Pierwszy kontakt = pierwsze wrażenie

To, jak odebrana zostanie przez nas osoba wybranego adwokata, zależy przede wszystkim od… pierwszego kontaktu. Czasami wystarczy rzut oka na kancelarię (a zwłaszcza na biura), by dojść do wniosku, jaką tak naprawdę osobą jest wybrany adwokat. Uporządkowane i eleganckie biuro świadczy przede wszystkim o stopniu zorganizowania wybranego adwokata. Jeśli jest to profesjonalista, raczej będzie on dbał zarówno o swój wizerunek, jak również o wizerunek swojego biura i pracującego w nim personelu.

kancelaria adwokacka florczak keller

Dobry adwokat -> https://kancelaria-kfk.pl/

Oczywiście sama wizualizacja miejsca pracy adwokata, jeszcze o niczym nie decyduje. Tak naprawdę jest to dopiero pierwszy krok. Drugim będzie analiza sposobu wypowiedzi adwokata. Profesjonalista będzie się wypowiadał składnie, powoli, ale i wyraźnie. Co więcej – będzie on używał prostych sformułowań, które powinny trafić do „zwykłego Kowalskiego”. Warto też zwrócić uwagę na sposób omawiania przezeń wybranego problemu. Jeśli adwokat ostrzega nas przed określoną sytuacją (np. krokami strony przeciwnej), to znak, że mamy do czynienia ze specjalistą.

Czas na powrót do domu…

Jeśli nasz adwokat przeszedł powyższy test pozytywnie, to – oczywiście po powrocie do domu – trzeba będzie sobie odpowiedzieć na kolejne pytania.

  1. Komunikatywność – warto ocenić, czy dany adwokat jest komunikatywny, czy nie. Osoby skryte, zamknięte w sobie i – co gorsza – małomówne, raczej nie sprawdzą się w tym zawodzie. Z kolei osoby rzutkie, kreatywne, pomysłowe i zorientowane na sukces, z pewnością pomogą w osiągnięciu sukcesu.
  2. Doświadczenie – przy wyborze dobrego adwokata, warto kierować się przede wszystkim jego doświadczeniem. Oczywiście nie chodzi tu o czas spędzony w kancelarii (czy nawet o lata jej istnienia), lecz przede wszystkim o to, czy dana osoba specjalizowała się w sprawach podobnych do tych, które nurtują danego klienta.
  3. Opinie – ta kwestia jest jednoznaczna. Wybierając adwokata, zawsze trzeba zwracać uwagę na powiązanie z nim opinie. Owszem, nie zawsze muszą być to opinie pozytywne. Niemniej większość z nich powinna nie tyle chwalić adwokata, co raczej opisywać współpracę z nim w oparciu o konkretne sytuacje.
  4. Lokalizacja – to kolejna, istotna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego adwokata. Oczywistym jest, że współpraca z (nawet dobrym) adwokatem, nie ma sensu, jeśli pracuje on na drugim końcu województwa. Warto poszukać kogoś, kto mieszka i pracuje w pobliżu. Dzięki temu łatwiej będzie można się z nim skontaktować.

Jak (nie) znaleźć dobrego adwokata?

Nie da się ukryć, że każda sprawa jest nieco inna, co oczywiście przekłada się na sposób poszukiwania idealnego adwokata. Niemniej istnieją kwestie, w oparciu o które lepiej adwokata nie wybierać. Czym zatem nie sugerować się, wybierając taką osobę?

  • Po pierwsze, nie warto sugerować się opiniami rodziny, bliskich a nawet przyjaciół? Dlaczego? Większość z nich musiała borykać się z określonymi problemami prawnymi, których tematyka nie zawsze musi być nam bliska. Jeśli adwokat był skuteczny w sprawach karnych, to nie oznacza, że musi się on sprawdzić również w sprawach rozwodowych.
  • Po drugie, nie warto sugerować się niską cena. Osoba, która gorzej wycenia swoje usługi, nie jest zbyt pewna siebie. Może być to też osoba, która dopiero rozpoczyna swą karierę w zawodzie i nie posiada stosownego doświadczenia.
  • Po trzecie – nigdy nie należy sugerować się tym, co adwokat powie na swój temat. W jego interesie jest budowanie korzystnych opinii na swój temat. Osoba podkreślająca dogłębną znajomość wszystkich dziedzin prawa, jest po prostu zwykłym oszustem. Współpraca z takimi osobami może okazać się zgubna!

Podsumowanie

Jak znaleźć dobrego adwokata? Przede wszystkim trzeba go wytrwale szukać. Oczywiście kwestia wyboru danej osoby w przypadku rutynowych spraw (np. majątkowych) odchodzi na drugi plan. Niemniej, jeśli sprawa dotyczy bardziej złożonych i nieprzewidywalnych sytuacji, warto poświęcić poszukiwaniom nieco więcej czasu. W takiej sytuacji, cierpliwość może się naprawdę opłacić. Trzeba tylko spróbować.

Źródło:

Kancelaria KFK
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
90-248 Łódź
https://kancelaria-kfk.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *