budowa ogrodzenia

Jakie zmiany w prawie budowlanym?

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy u zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zakładają m.in. zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego.  Jak informuje Polska Agencja Prasowa zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W takim przypadku wymagane będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tych budynków.

W ciągu 30 dni od zgłoszenia starosta może wnieść od niego sprzeciw. Jednakże jeżeli inwestor uzna, że jest to dla niego korzystniejsze może ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę.

Ponadto pozwolenie na użytkowanie zostanie zastąpione przez zgłoszenie. Jednocześnie rozszerzony zostanie katalog obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.

W przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia skrócony zostanie czas oczekiwania na tzw. milczącą zgodę na użytkowanie, czyli brak sprzeciwu organu administracji. Powyższy okres oczekiwania zostanie skrócony z 21 do 14 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *